Rodina jako žádná jiná

 • Autor: Aspen in the Sunlight
 • Překladatel: Jimmi a kolektiv
 • Fandom: Harry Potter
 • Jazyk: ČJ
 • Postavy: Harry Potter, Severus Snape, Draco Malfoy
 • Rating: 12+
 • Slash: ne
 • Dokončeno: nedokončeno
 • Poslední aktualizace: 2013-04-21
 • Počet kapitol: 40
 • Shrnutí: Třetí část trilogie Roku...
 • Klíčová slova: Severus Snape otcem Harryho Pottera.

Hodnocení čtenářů:

SallomkaP:
“Přiznám se, že nápad se mi moc líbil. Věc druhá mě mrzí, tedy to, že je to nedokončené... Ale určitě lepší než Léto”
HufflepuffMaky:
“...”
Fleur Tera:
“snáď sa Aspen vráti..”
Salome:
“Touto částí nejsem tolik nadšená, jako Rokem, a nejsem asi sama. A není to jen tempem autorky, které neumžňuje se do příběhu skutečně ponořit; prodlevy několika měsíců jsou skutečně příliš. Hlavně se ale autorka doputila jednoho z autorských hříchů, který sice dokázala vcelku odůvodnit (ona umí skvěle odůvodnit téměř cokoli), přesto po něm stále ve mně zůstává kus zklamání a frustrace. Jistě, je to dobře napsané, stále to zůstává nadprůměrné, výjimečné dílo. Ale je to opravdu příliš pomalé, peripetie kolem Harryho jednoho problému se točí v jejich čase měsíce, v reálném už snad roky... Takže čtu dál, ale prvotní nadšení již v tom není...”
kripolik:
“první a druhý díl už mám přečtený teď jenom čekám až bude přeložený i tento :)”
belldandy:
“Ráda bych věděla, co to o mě vypovídá, protože to není poprvé, ale já (na rozdíl od jiných) žádné zhoršení kvality Aspenina psaní nepozoruji. Ne, že bych v jejích FF neviděla mnohé sporné prvky, jen se mi zdá, že jsou to stále tytéž prvky, které už v Roku jedny poutaly a druhé odpuzovaly. Například v rozporu s mým osobním viděním, je Aspenin Snape vyrovnanou osobností. Jeho rodičovské schopnosti řešit dramatické situace v klidu mu mohu jen závidět. (Je to obdivuhodné i vzhledem k tomu, jak pohnutý osud mu autorka přisoudila, ale příznačné proto, že ho Aspen v souladu s většinou HP fandomu zbavuje skoro vší viny. ) Dále, nejen Snapeovi, ale všem svým hlavním hrdinům vnukla Aspen minimálně na muže neobvyklou ochotu si věci rozumě vyříkat a zdá se mi, že toto jejich "vyříkávání" zabírá nakonec většinu prostoru v této FF. Prostřednictvím svých postav se Aspen blýskne znalosti všelikých psychologických fenoménů jako přenos nebo úzkost z odmítnutí. SPOILER! Nastal-li oproti Roku nějaký posun, vidím ho zejména v tom, že Harrymu ztráta paměti poskytla možnost odhodit roli hodného syna a vyzkoušet (konečně) meze rodičovské lásky a trpělivosti, podobně jako to dělal Draco v prvním díle. Kouzelné mi připadá, že zatímco děj Roku občas předběhly Harryho vize budoucnosti, tak v Rodině se tu a tam zjeví záblesky Harryho minulosti. Možná mi dnes připadají mnohé prvky jako klišé (správný severitus se zřejmě neobejde bez ztráty paměti), nu ve mě ještě rezonuje zážitek z prvního čtení (na jeden zátah), kdy jsem ta klišé ještě nerozeznávala. KONEC SPOILERU! Na základě toho jak podrobně dosud Aspen popisovala vývoj vztahu mezi postavami a s ohledem na to, kolik důležitých peripetií je třeba ještě vyřešit, se mi zdá, že si na konec ještě počkáme. I když doznávám, že nyní je už pro mě skoro nemožné držet se v příběhu a číst s nadšením další kapitolu, v níž se (ovšem v souladu s předchozím tempem) téměř nic nového nestane, odmítám brát při hodnocení pomalé přidávání kapitol v úvahu. Myslím, že na "své" tempo má autor prostě právo a důležité je výsledné dílo. A s tím jsem doposud spokojená, tedy minimálně tak jako jsem byla kdysi s Rokem.”
GwenLoguir:
“...”
Akkarra:
“Tahle třetí část se mi moc nelíbí. Sklouzává to do stokrát použitých klišé a tempo už není pomalé, ale doslova úmorné... Škoda.”
ZJTrane:
“rada by som si počkala kým bude dokončený preklad, uvidím či to vydržím.”
zmije:
“rozečteno”
assez:
“Víte, na co jsem si vzpomněla a co mě přes to množství utvrdilo o velikosti autorky? Jak krásně ona umí obsáhnout patové situace. A to něco, co dá, když je toho nejvíc třeba. Jako mně v Roku vyrazil dech Samhain (přitáhl si mě začátek a očarovala mě spletitost příběhu a já neustále čekám na útok Toma Raddla), tady se bezesporu jedná o Severusovu minulost. Není, myslím, třeba dodávat - a já to přesto píšu - že Aspen umí podávat některé důležité věci věrohodně. S dostatkem argumentů na podklad, umí do toho zamíchat i originál - a že to se musí umět - a bezesporu do toho umí dát kus citu.”
Mandragora:
“rozečteno”