Rok jako žádný jiný

 • Autor: Aspen in the Sunlight
 • Překladatel: Jana Hřebačková, Atet, Chalibda
 • Fandom: Harry Potter
 • Jazyk: ČJ
 • Postavy: Harry Potter, Severus Snape, Draco Malfoy
 • Rating: 13+
 • Slash: ne
 • Dokončeno: dokončeno
 • Počet kapitol: 97
 • Shrnutí: Poté, co Severus Snape doprovází Harryho do Zobí ulice za nemocnou tetou, se jejich vzájemný vztah pomalu změní.
 • Klíčová slova: vztah otec/syn, dobrodružné, severitus, sevitus

Hodnocení čtenářů:

akula_aa:
“Tato fanfikce se mi líbila mnohonásobně více než původní kánon. Ano, některé postavy se časem začnou chovat odlišně od předlohy, ale upřímně to vůbec nevadí, změny většinou vyplynou přirozeně. Komplikovaný, smysl dávající a opravdu promyšlený děj, momenty plné emocí. Při druhém čtení jsem objevila hromadu odkazů, kterých jsem si dříve nemohla všimnout a které ukazují, jak moc měla autorka vymyšlený děj dopředu. Rozhodně doporučuji, určitě stojí za přečtení.”
jajafilm:
“Ještě jsem nedočetla, ale to, co jsem zatím přečetla se mi líbilo.”
SallomkaP:
“Naprosto skvělé dílo, četla jsem dvakrát určitě přečtu znova, nato jak je dlouhá jsem ji měla za dva týdny přečtenou ;)”
Sallome02:
“Naprosto skvělá povídka, naprosto doporučuju a na to jak je dlouhá, tak jsem ji četla i ve škole pod lavicí, prostě všude. Určitě si ji přečtu znova.”
Vai:
“:)”
ygritte:
“Nedokázala jsem povídku dočíst do konce, ale jsem přesvědčená, že přelouskání 39ti kapitol mě i tak opravňuje hodnotit. Takže, hm... Není to vyloženě špatné, zpočátku mě příběh i bavil, ale rozhodně to není žádná pecka a nemyslím si, že příběh ještě někdy dočtu. Celá povídka je takové rozvleklé psychologické drama, což sice samo o sobě nevadí, horší už je to, že autorčin Harry, Draco a Severus mají s kánonem pramálo společného a jejich neustálé rozebírání vlastních pocitů bylo někdy dost na nervy lezoucí. Ale možná mi to prostě jen nesedlo.”
Nymphilia1:
“-_-”
HufflepuffMaky:
“Už jsem ji četla několikrát a rozhodně se k ní ještě hodněkrát vrátím.”
StormBringer:
“k přečtení”
Cora:
“Propracovaná a rozhodně nadprůměrná fikce se spoustou silných okamžiků. Hodně, opravdu hodně se tu vzniklé problémy řeší a rodinné vztahy pitvají až na kost, což mě osobně zvlášť ke Snapeovi v takové míře vůbec nesedí... ale celkově je to dílo obdivuhodné, a to, že nejsem tak úplně cílová skupina, na tom nic nemění.”
brandivina:
“...”
Rulie:
“Pěkná povídka, sice opravdu dlouhá a než ji dočte tak vám to zabere opravdu dost času - obdivuji autorku, že toto napsala - námět se mi líbil, jen v některých chvílích jsem tak úplně nevěřila postavám, že by se chovaly jak se chovaly, ale mělo to hlavu a patu :D”
lia:
“:)”
kripolik:
“Tuhle ff už jsem četla asi 3x a vždycky se k ní ráda vracím. Je to úplně něco jiného než většina ff které čtu :)”
lymmet:
“Jsem možná zaujatá a neobjektivní - tohle byla moje první ff kdysi dávno... doteď ji považuji za jednu z nejlepších.”
Zuzi:
“--”
Aswalka82:
“--”
Usmevava_Barush:
“..”
Ostravanka:
“q”
Ookami-sama:
“Úžasná povídka a moje první FF. Tato povídka mi ukázala krásy a možnosti této četby :-)”
Salome:
“Aspen mě přesvědčila, že fanfiction se dá psát i dobře, byla to první ze skutečně dobrých povídek, které jsem četla. I proto jí odpustím i drobnosti, které by se tam našly. Ale je to tak čtivé, a tak uvěřitelně dojde k něčemu tak neuvěřitelnému jako je konstelace, v které Harry žije, že bych zřejmě odpustila i mnohem více. K některým kapitolám se vracím stále.”
Lucie:
“Prostě dokonalé.”
Mrmla:
“...”
Babu:
“Obdivuju autorku za délku a tam můj obdiv končí. V Roku jsem nevěřila snad ani jednomu napsanému odstavci a až příliš často jsem si říkala, co se stalo s původními postavami. Je už to dávněji, co jsem ho četla, ale dodnes mě straší věta "Pojďme si o tom promluvit", která si objevuje snad v každé kapitole. Nechci kazit tak vysoké hodnocení, tak raději hodnotit nebudu, Rok prostě není povídka pro mě.”
Rebeka:
“:)”
Adelaine:
“U tohohle zcela souhlasím s belldandy. Jen mi asi víc vadí překonání nenávisti u Severuse, ale jinak nejlepší sevitus.”
margotka:
“...”
te.ss.sa:
“:D”
belldandy:
“Neřekla bych, že tenhle fanfik se vyznačuje nadpůměrnou věrohodností nebo kanoničností postav. O tom, že je tu Snape IC mám vážné pochybnosti. Na to překoná svou antipatii k Potterovi až podivuhodně snadno. Jenže je to prostě tak strhující, že jsem při čtení takové úvahy hodila stranou. Nějaký takový dobrodružný příběh bych si od této autorky ráda přečetla, i kdyby s HP světem neměl vůbec nic společného. Na Samhain, na Harryho vánoční dárek pro Severuse nebo Draca a Harryho znovupřehrávajícího scénu ze soubojnického klubu nikdy nezapomenu. A našlo by se toho víc ... takže ani moc nechápu ty hlasy tvrdící, že je to moc dlouhé. Pokud jde o mě, v tomto případě platí, že dobrého není nikdy dost. :) - Chování adoptovaných dětí, sourozenecká rivalita, pocity viny, sebepoškozování ... Zajímalo by mě, kde se v autorce bere ta záliba v psychologii? :) Ale snad právě díky této zálibě třebaže se v Roku postavy vždy nevyznačují 100% kanonickou věrností, vyznačují se alespoň základní psychologickou věrohodností. Zkrátka, jako pro mnohé jiné, Rok je jedna z mých nejoblíbenějších fanfikcí a bezkonkurenčně nejlepší severitus. Vzhledem k tomu si netroufám strhávat body za nic, i kdybych si třebas nakrásně na nějaké výtky vzpomněla. :)”
Sectumsempra:
“...”
Luna Snape:
“naprosto úžasná povídka rozhodně stojí za přečtení i když je delší”
patolozka:
“Pěkná povídka, ale trochu moc dlouhá, tak nějak jsem se do ní nemohla naplno ponořit...”
Velká_koule_chaosu:
“...”
Fleur Tera:
“Nikdy som nič lepšie nečítala, hoci dĺžka niektorých kapitol ma zabíjala. Ale stálo to za to!”
AiShine:
“Povídka byla naprosto úřasná, ale v některých částdch jsem se musela doslova prokousávat! Jinak je tu opravdu málo věcí, které bych mohla vytknout! :-)”
Emily:
“Není co dodávat, tohle veledílo je fakt velká věc!”
beruska:
“Moc pekne, moje oblibena kapitola je ta o samhainu”
Kate Mathews:
“...”
Mája:
“Nádherná i když občas trochu zdlouhavá povídka. Zvláště ještě nedokončený třetí díl trilogie se opravdu hrozně táhne. Nicméně Rok jsem přečetla téměř v kuse a moc se mi líbil. Další části už mě tolik nenadchly.”
Crystal:
“Konečně po dvou týdnech dočteno a nelituju. Byla to nejlepší do češtiny přeložená povídka, kterou jsem kdy četla! Moc se mi líbí chování Draca, který se i přes spřátelení s Harrym prostě stále chová jako Draco :D Obdivuji autorku, že byla schopná vymyslet perfektní příběh, kvůli kterému jsem ponocovala do čtyř do rána :) Úžasných pět hvězdiček, docela lituju, že nemůžu dát víc :))”
GwenLoguir:
“:) Už ani neviem koľký krát som to odznova celé čítala. Zase raz. Jedna z najlepších poviedok, aké som čítala. A dlhá, dlhá ...”
Akkarra:
“Úžasná povídka o Harrym, Severusovi a Dracovi. Hlavní star tady asi měl být Harry Potter, ale u mě je největší hvězdou tohohle příběhu Draco. Není tady ani trochu OOC - všechny jeho myšlenky, činy i pohnutky jsou naprosto uvěřitelné. Severus je samozřejmě úžasný jako vždy a Potter mi tady také nelezl až tak na nervy. I když chvílemi jsem mu chtěla skutečně zakroutit krkem a nakopat ho jeho nebelvírského zadku. :)”
ZJTrane:
“Chystám sa na toto dielo pretože Jimmi ho vychválila v jednom rozhovore a prebudilo to moju zvedavosť.”
zmije:
“Lepší než Rowlingová. Co ona jen tak nahodila, Aspen dotáhla do konce. Bezkonkurenčně nejlepší věc, jakou jsem četla.”
Ookami:
“Moje první FF a na vždy mi zůstane v srdci. Povídka je nádherně rozpracována a těch, něco přes, 1000 stránek uběhlo až moc rychle. Povídka má další dvě pokračování.”
Jacomo:
“Zajímavě propracovaný vývoj vztahu Severuse a Harry coby otce a syna, později doplněné ještě dalším členem "rodiny" - Dracem. Postavy vychází z kanonu, ale pod vlivem okolností se od něj odklánějí, zejména Severus. Po psychologické stránce propracováno, jen možná místy poněkud "ukecané". Vrchol příběhu je zhruba ve 2/3, konec vyznívá poněkud doztracena. Přesto doporučuji. Několik osobních poznámek: Asi nejoblíbenější část je ta se Snapeovým výrokem vůči oběma mladíkům: "Ty jsi můj syn. A ty jsi můj syn ve všem kromě jména." První práce na betování, první pokusy o překlad, seznámení se super lidmi, kteří se na překladu podíleli. Po Roku už pro mě FF nikdy nebyla totéž, co dřív.”
angie77:
“Přiznávám se, že z počátku jsem měla o té povídce dost pochybnosti. Jakýkoli bližší vztah mezi Severusem a Harrym mi je obvykle dost podezřelý. Nicméně když jsem se začetla víc, nabývala jsem stále intenzivnější pocit, že tohle dílo je opravdu hodně mimořádné. Propracovaná psychologie, postupně a přirozeně se vyvíjející vazby, logická struktura. Na druhou stranu... občas je to podle mě až moc rozvleklé. Vím, že tak je ta povídka myšlená, ale prostě bych řekla, že někdy už je to přehnané.”
assez:
“Povídka, která zasáhla snad všechny věkové skupiny. La novelle fatale!…? Obsáhla spousty rodinných složitostí, přátelksýchkomplikací… Spousta čtenářů, spousta přátel, spouta známých. Tahle povídka měla smysl. Nejen pro anglické čtenáře, ale i pro ty, které si získala u nás.”
sigam:
“Tahle povídka pro mě znamenala strašně moc. Vzpomínám si, jak jsem každý den několikrát oxidovala na stránkách, kde se uveřejňoval překlad a když se tam objevila nová kapitola, málem jsem pokaždé dostala infarkt. Hrozně moc obdivuju autorku i překladatelský tým, že dokázali něco takového stvořit. Úžasné dílo.”
Bilkis:
“Kdo nezná RJŽJ, jako by vůbec neznal ff. Místy až nechutně detailní povídka (hlavně při popisech mučení apod.), ale výborně popsaný vztah Severuse, Harryho a Draca, kteří utvoří poněkud netradiční rodinu. Chvílemi se mi u ní chce brečet, chvílemi se mi tají dech a u posledních kapitol se spolehlivě rozesměji.”
Mandragora:
“Dlouhá povídka o vzájemném vztahu Harryho a Severuse. Některé pasáže mě spolehlivě donutí uronit pár slz i když je čtu už po několikáté. Povídka má i pokračování nazvané Léto jako žádné jiné.”