McGonagallova dcera – Děda mi říká Minnie

  • Autor: KattyV
  • Fandom: Harry Potter
  • Jazyk: ČJ
  • Postavy: Minerva McGonagalová a řada dalších
  • Rating: Pro všechny
  • Slash: ne
  • Dokončeno: dokončeno
  • Počet kapitol: 8
  • Shrnutí: McGonagallova dcera nás provede životem Minervy McGonagallové od jejího dětství až po současnou roli bradavické ředitelky. Jaký byl život ženy, o které vlastně víme jen to, že učí přeměňování a umí se proměnit v kočku? Celý příběh je rozdělen do samostatných knih, které se dají číst i jednotlivě, a které mapují důležité etapy Minervina života. V první knize s názvem Děda mi říká Minnie se podíváme na svět očima malé Skotky. Minerva se narodila pár let před válkou v malém městě na okraji Highlands. To, že její otec byl presbyteriánský kněz, nám prozradila JKR. Ale co to vlastně pro ni znamenalo? Jak viděla Skotsko za 2. světové války a jak prožila svůj první rok v Bradavicích těsně po ní? Pojďte se začíst.
  • Klíčová slova:

Hodnocení čtenářů:

Ebibis:
“...”
klara23:
“"..."”
Cora:
“Podepsala bych se pod krásné komentáře Regi, Salome a leporelo. Je to nádherná povídka. Život profesorky McGonagallové je v podstatě nezmapované území, a je to s podivem, vezme-li člověk v úvahu, jak nemalou úlohu Minerva napříč celým kánonem hraje. KattyV našla "díru v systému" a slepila ji brilantně - chytře, nenásilně a naprosto věrohodně. Vše podstatné už tu bylo řečeno přede mnou, ale pokud bych měla přece jen ještě něco vypíchnout, byla by to autorčina očividná pečlivost (a jistě i nesmírná trpělivost) při hledání historických souvislostí a jejich zasazování do příběhu. Přečetla jsem všechny 3 knihy, které byly dosud publikovány, a mimořádně příjemné pohlazení po duši je to pořád. Děkuji.”
leporelo:
“Naozaj musim autorke pogratulovat...bravurne zvladnuta poviedka...mala Minnie je samozrejme na zozranie, ale napriek tomu tato poviedka da cloveku viac nez rozkosne dievcatko...nadherny psychologicky "vcuc" do pocitov dietata stretavajuceho sa s magiou, nadherne podane realie ako skutocneho sveta (vojna), tak fantazijneho sveta (ehm tiez vojna i ked ta s Grindelwaldom) a neskutocne skvela postava stareho otca...citalo sa to jednym dychom...i cely styl s pociatocnymi rozpravkami je nadherny...rozhodne si to zasluzi maximalne ohodnotenie p.s.: druha cast s dosievajucou Minervou je snad este lepsia...”
Nerla:
“...”
Salome:
“První díl životopisu Minervy je, myslím, už dílo splňující nároky na profesionalitu - kdyby nebylo toho zas... autorskkého práva. Námět je originální, zpracování také - moc se mi líbí pohádky na úvod, které nejsou nikdy samoúčelné. Jazyk, styl, struktura, vše je naprosto vybroušené. Nejvíc oceňuji klidnou moudrost, laskavost, která Katty neopouští, ani když píše o válce. Miluju tehnle příběh. Dílčí hodnocení nerozepisuju, jsou to samé pětky.”
Regi:
“Katty vhodně rozdělila celý příběh do uzavřených "knih" které se dají číst samostatně. To jen na okraj. Tuhle dokončenou dětskou Minervu jsem si po přečtení zařadila mezi mé TOP. Mám ráda neotřelé pohledy na kánon, a Katty neotřelý pohled má, přestože dodržuje kanonická fakta (a fakta později zmíněná JKR) v nejvyšší možné míře. To je jeden důvod. A ten druhý - malá Minnie je prostě k sežrání. Katty se dokáže neuvěřitelně citlivě a s humorem vžít do uvažování malé Minnie. To se nedá popsat. Musí se to přečíst.”
Lady Aludnev:
“...”
Trinyx01:
“...”
Ida:
“Autorka se umí skvěle vžit do pocitů Minervy jako malé holčičky, která zjišťuje že je čarodějka. Průvodcem světem magie ji je hlavně její děda, který Minie vysvětluje jak to mezi kouzelníky chodí. Následně sledujeme Minervu jako studentku v Bradavicích i jako dospělou. Obdivuju fantazii se kterou Katty píše malou Minervu, její myšlenkové pochody, jak vnímá svět kolem sebe, to je velký dar. Stejně tak Katty věrohodně zaplňuje a vysvětluje věci, které J K Rowlingová vynechala, případně "zmršila", napravuje tak nelogičnosti, které nám mnohým v kánonu vrtaly hlavou.”