Ostýchavá žádost

 • Autor: Telanu
 • Překladatel: Casiopea
 • Fandom: Harry Potter
 • Jazyk: ČJ
 • Postavy: Severus Snape/Harry Potter
 • Rating: přístupné
 • Slash: ano
 • Dokončeno: dokončeno
 • Počet kapitol: 1
 • Shrnutí: Když selže komunikace… / Varování autorky: Hloupoučké / Originální název: A Modest Proposal
 • Klíčová slova: manželství, humor, neporozumění

Hodnocení čtenářů:

jesssnape:

“...”

Benny:

“Libilo a to hodně, možna 'hloupočké', ale křenila jsem se jak blázen celou dobu.”

speisy:

“Pravdou je, že zpracování se mi líbí na 4. Je to milá povídka, pro pobavení. Nicméně námět to trochu sráží. Pro mě. Celkově je to trochu hloupočké, ale ne tolik, aby to člověka deptalo. :)”

Nerla:

“Jů, pěkné, milé, usmívám se při čtení. Hádám, že neutkví, ale čte se moc pěkně.”

Fleur Tera:

“presne ako hovorí Basiliscus... ale ja dávam za 3”

shadow:

“:-)”

Sargo:

“Pochechtavam se tu nahlas na verejnosti - zbytky me dobre povesti berou za sve... :-D Mila ptakovina s vyjimecne sympatickym Potterem. :-)”

delatrix:

“Dost zajímavé, jen ten konec je poměrně překvapivý. Člověk by řek, že to udělá ten druhý.”

mariaa:

“:)”

Basiliscus:

“Já dávám za 4. A dávám za 4 proto, že se mi to líbí. A líbí se mi to moc. A co je mi potom, že Severus je mimo a Harry taky? Samozřejmě že jsou! Vždyť vůbec to, že je to Snarry dělá celou povídku mimo charakter.. A celkem mě pobavila dohada o věku postav, zletilosti, sexu a celkově všemu okolo... Tohle je Harry Potter, Kriste, a ne realita... Pokud chce někdo reál, ať otevře oči a vyjde ven... Tohle je fantazie.. Krásná, mimochodem.. Proto ji také čteme.. Protože se nám líbí, protože je jiná, protože je naše... A protože si v ní můžeme dělat co chceme, kdy chce a s kým chceme... :)))”

Lanevra:

“Asi vás vysoké hodnocení překvapuje, ale... je to hloupoučké, jak tu bylo řečeno, ale takové to být mělo. Je to vata. Potřebuji zaplácnout pět minut než se mi natáhne film, tak kliknu na Ostýchavou žádost, s úsměvem si ji přečtu a pak jdu poslouchat film. Dle mého názoru povídka splnila účel za jakým byla psána, tak nač ji hodnotit záporně.”

Adelaine:

“Edit: Přečteno znovu. Je to hloupoučké, krátké, vlastně nic moc, jen taková hříčka. Není to uvedeno do děje, ale jsou to jen krátké a účelné nahlédnutí jen do částí jejich rozpravy. Takže nečekejte děj, nějaké charaktery ani hloubku ani nějaký smysl, ale hezké na zaplácnutí chvíle to bylo.”

Mrmla:

“...”

Sectumsempra:

“hruza. des. boze!”

Velká_koule_chaosu:

“Náhodou je to milé, vtipné a příjemné.”

Akkarra:

“Nemám tušení, co to je ta "čajová sága", kterou zmiňuje Bell, ale po tomhle to snad radši ani vědět nechci... /// Lani a můžeš mi ten účel prozradit? Ať se snažím, jak se snažím, tak na něj prostě nemůžu přijít. :)”

SinamLlumi:

““Příšerná povídka, příšerný překlad. (Casiopea tak na 10 místech říká pravý opak toho, co říká autorka v originále, nebo si rovnou vymýšlí vlastní věty.) Nicméně ujišťuji všechny přítomné, že mé hodnocení se vztahuje k originálu a nikdy jinak. :p S.L. /// Pointa: Do roku 2000 homosexuální styk Britské zákony povolovaly až lidem od 21 let věku nahoru. Diskriminující? Nepochybně. Ignorovaný v praxi? Jednoznačně. Ale přesto zákon - a mně šlo čistě o to dokázat, že má slova o *nezletilém* studentovi nebyla do větru. :) BELL: Spíš než o tohle mi šlo o nezdravou a z mého pohledu nechutnou dynamiku vztahu, která se v povídce prezentuje jako naprosto zdravá a žádoucí. Totiž, kdyby po několika letech partnerského života udělal podobnou scénu např. jeden kolega druhému, je to z mého pohledu něco naprosto jiného, než když takto atakuje profesor svého mladičkého žáka, s nímž má „známost“ v rozsahu několika měsíců (?). První případ odpovídá definici „hloupoučké“, druhý hraničí se zákonem, zdravým rozumem i dobrými mravy. :) LANA: Pokud je povídka o milostném vztahu, sex, i když ho nevidím, tak nějak předpokládám. :) Asi to nikomu nebude dávat smysl, ale představa, že by spolu před těmito "zásnubami" ani nic neměli, mi přijde daleko odpornější. :D Pokud účelem povídky bylo zcela rozcupovat charaktery postav a s vážnou tváří je zasadit do napsrosto absurdní, surreální a morálně pochybné situace, pak ano, účel byl splněn. Pokud bylo úmyslem autorky s jemným humorem popsat romantickou žádost o ruku, po níž se čtenář rozplyne se slovy: "Jé, to je tak sladký!", pak bohužel účel splněn nebyl. Rozhodně ne v mém případě. :) S.L.”

belldandy:

“Co k tomu přistoupit ještě z jiného úhlu pohledu. Čtenáři přicházejí k textu s různými očekáváními (mohou chtít zejména zábavu nebo dojetí, přesvědčivost nebo nápaditost, vzrušení nebo romantické vytržení). Tato povídka někoho uspokojit dokáže a někoho nikoli. Já se cítím být někde ve středu. I když jsem opravdu ráda, když nějaká FF kromě roviny momentálního nápadu dokáže být rovněž promyšlená, uvěřitelná a mít IC postavy, přesto si ji dokážu do značné míry užít, i když to vše nesplňuje. // Tady se mi dostalo útočně pasivního Harryho, zajímavého zapojení nitrobrany a abych citovala Sinam s „humorem podané žádosti o ruku“ :). Nedostalo se mi přesvědčivosti, logického zasazení situace do HP a vůbec reálného světa a ani IC postav. // Je to trochu paradoxní, že se zrovna nad touto povídkou strhla debata o problému ve snary tak obvyklém, jak moc únosné je psát o vztahu žáka a učitele či dospělé osoby s nezletilou, protože se najdou v tomto směru jistě mnohem kontroverznější případy (viz. třeba „Jak to děti dělávají“). Jsem ale velmi přesvědčená, že odpověď zní, že únosné to je, protože fantazie přece nemá mít hranic. :) Pokud ale povídka pomíjí zcela důsledky takových činů je dobré si uvědomovat, že jsme zkrátka jen v říši snů. Dokážu pochopit, že pro někoho je číst si o tom iritující či nepříjemné. I já mám nejraději příběhy, kde když se chan objevuje, tak se autor/autorka nesnaží daný problém zahrát do autu, ale naopak ho nějakým způsobem akcentuje a „řeší“ (viz. třeba ta Čajová série nebo If you are prepared). Tato povídka to nedělá a myslím, že nikdy neměla tu ctižádost to dělat. Proto je "hloupočká", ale vážně si nemyslím, že "hraničí se zákonem a dobrými mravy", i kdyby třeba jednání v ní vyobrazené ano. Smí-li se psát o incestu a znásilnění, proč by se nesmělo tohle? Nezdá se mi, že nějak někoho poškozujeme my, kteří si ji užijeme. Hodnocení: 2-3.”