Osika

  • Autor: Julie
  • Fandom: Harry Potter
  • Jazyk: ČJ
  • Postavy: Remus/Sirius, Severus Snape, James Potter, Peter Pettigrew, Lily Evansová
  • Rating: od 15ti let
  • Slash: ano
  • Dokončeno: dokončeno
  • Počet kapitol: 18
  • Shrnutí: Do stejných řek vstupujeme i nevstupujeme, jsme i nejsme.
  • Klíčová slova:

Hodnocení čtenářů:

Cora:

“Hodně, hodně zvláštní povídka. A líbila se mi moc.”

kattyV:

“uvidíme”

Trinyx01:

“...”

kami:

“Z nostalgie dávam 4, keby som to bola dávno hodnotila, dala by som to tej poviedke.”

Kate Mathews:

“...uvidíme...”

sandymathews:

“Do jedinýho slova souhlasím s tím, co napsala Rebelka. Tahle povídka mě přiměla zbláznit se do ní už po první kapitole, ale úplnou dokonale promyšlenou tečku tomu dodal až konec. Důkaz, že pro toho, kdo se nevzdává, vždycky existuje naděje.”

Sargo:

“Xxx”

Sectumsempra:

“rozecteno”

belldandy:

“Remus cestuje do "minulosti", aby některé věci změnil a jak jinak, změní ty věci, které si měnit vůbec nepřál. Objevuje sám sebe jako temné stvoření ... . Doznávám, že zdroj Remusovi temnoty v tomto příběhu mi připadá nejasný. Já ho i tady vidím stále jako toho starého Remuse. :) / Osika se jeví jako krásný příklad slashovové fanfikce, jež ambiciózností záměrů přerůstá samotnou autorku. Nutno při tom ovšem mít na zřeteli, že Julie není žádná naivní teenegerka, Julie za svým příběh ze všech sil klopýtá. Číst Osiku není žádná lehká zábava (nic vhodného na zaplácnutí času stráveného čekáním na dopravní spojení), ale spíše těžká práce, do níž jsem se občas musela nutit. Střídá se tu několik realit a několik časových rovin, svět živých a mrtvých a zároveň se tu zjevují vzpomínky a sny. Mimo Poberty, Lily, Severuse, Voldemorta ... tu vystupují Juliinou fantazií k životu vyvolané mýtické bytosti - Královna vlků, Pištec z bran západu, Legie hadů nebo Vlaštovka. A aby toho všeho nebylo málo, vpíše do děje autorka i sebe samu. Nejde o to, že by celý příběh nakonec nedával smysl, ale dobrat se k tomu smyslu je vážně těžké a bojím se, že Julie trochu přeceňuje své čtenáře, když věří, že se jich najde větší množství, které to bude chtít podstoupit. Ale dost možná o čtenáře Julii vůbec nešlo, po pravdě na motivaci k psaní Osiky bych ráda měla příležitost se Julie zeptat. (Její slova na blogu možná leccos napovídají.) Nakonec nemám ani velký problém s hodnocením, protože za průměrné dílo Osiku vážně nepovažuji, spíš s tím, že nemůžu s klidným svědomím Osiku někomu dalšímu doporučit, poněvadž třebas jsem tu nakonec objevila několik velmi zajímavých a silných scén, nedokázala bych nikomu druhému s přesvědčivostí tvrdit, že mu Osika za tu námahu stojí. Věřím ale, že Osika je jedním z malých kousků historie české slashové scény, pro pár RL/SB nemá dosud mezi českými FF žádnou konkurenci. A jako taková ... je nezapomentulná. /PS: Mimojiné, není tu vůbec žádný, tím méně explicitní popis sexuálního aktu, ale ... ano, předpokládá se, že to postavy někdy dělaly. :)”

Akkarra:

“První část se mi poměrně líbila - byla zvláštní, lehce mystická... Ovšem ta druhá (internet v podsvětí - to jako vážně?) mě na tolik rozladila, že to nebudu ani dočítat... :(”

mariaa:

“...”

Rebelka:

“Tak nějak pořád nemůžu uvěřit, že na ffdeniku do teď chyběla Osika... :) No, pro mě je to rozhodně nejlepší potterácká fanfikce, co jsem kdy četla a asi i budu číst. Osika nepatří k takovému tomu oddechovému typu povídek, kterými si krátím přednášky. Pokud si na ni ale laskavý čtenář udělá čas, odměnou mu bude promyšlený příběh - navíc neskutečně dobře napsaný promyšlený příběh. (No a samozřejmě i krásné Remus/Sirius scény ;o).) Závěr je tak trochu jiný než celý zbytek povídky a ještě pořád se nemůžu rozhodnout, jestli se mi tam hodí nebo ne. Asi je to ale dobře - kdyby se nesl v duchu předchozích kapitol, patrně by mi vybuchla hlava :o).”