If You Are Prepared III: Come What May

  • Autor: Cybele
  • Fandom: Harry Potter
  • Jazyk: AJ
  • Postavy: HP/SS
  • Rating: 18+
  • Slash: ano
  • Dokončeno: dokončeno
  • Počet kapitol: 20
  • Shrnutí: What's coming will come and we'll meet it when it does. Severus and Harry work on their...whatever.
  • Klíčová slova:

Hodnocení čtenářů:

Haluzka:
“Patřím mezi ty čtenáře, které nejvíc zaujala právě poslední část série. Že má špatný konec? Má. Však je také velká většina příběhu právě o smíření se s nevyhnutelným. Právě proto nejspíš závěr nedrtí čtenáře tolik, jak by mohl. Hrdinové nehledají naději, ačkoli se jí místy nevyhnou - což je dokonale lidské. Hledají přijetí, zapomnění, klid. Plynutí nijak idilického, ale přesto naplňujícího vztahu dvou unavených můžu balancuje na hraně lásky, nenávisti, absence volby a čisté obsese. To vše protkané smířením se s tím, že právě takhle je to správně - pro ně dva. Voldemortova cesta za nesmrtelností, která se lehce promítá i do předchozích dvou částí, nám přinese rámec i vrchol celého příběhu. A dává smysl. Osobně mi autorčina verze přijde skvělá. A zbožňuji Harryho sobecké "hrdinství". Postavy IYAP možná nejsou stoprocentně kanonické, ale jsou neuvěřitelné lidské. A musím podotknout, že včetně postav vedlejších. Jediné, co mě mrzí je, že autorka postupně opustila D/S/M rovinu sexuálního vztahu mezi Harrym a Severusem. Asi jí to přišlo pro ně dva už trochu moc. Za mě osobně škoda, do jejich "terapeutického" vztahu/nevztahu by mi to sedělo. A navíc to mám prostě ráda. :)”
Cora:
“Asi nejvíc se mi líbila tahle poslední část, ale krásné jsou všechny tři. Povídka je postavená převážně na vnitřních monolozích, a v nich taky vidím sílu celého vyprávění. Severusovo věčné hudrování, vážně vtipné myšlenkové reakce na mnohdy nevtipné momenty, emocionální schovávačky a rádoby věcné smíření s nevyhnutelným... Užívala jsem si to moc, byla to paráda. A co se týče konce - v povídkách, které mě chytnou, mi hodně záleží na tom, aby byl nepřeslazený, v rámci možností jednoznačný, a zcela určitě "dobrý". A přesto je závěr If You Are Prepared jedním z nejlepších, jaké jsem kdy četla. Zasáhl mě dost, to je pravda, ale stejně tak jsem přesvědčená, že jinak to dopadnout prostě nemělo. Za sebe bych možná poupravila znění Harryho dopisu novinám, ale jinak bych snad vážně nezměnila ani písmenko.”
Ostravanka:
“q”
Adelaine:
“Tahle povídka se mi strašně špatně hodnotí. Na jednu stranu je krásně napsaná, skvěle plyne bez zádrhele a tím měla dar mě tak mírně uklidňovat. Má pár chvil, pár vět, které jsou absolutně ale opravdu dokonalé, jenže na celkovou délku jich je strašně málo (spíš jsou vždycky pohromadě). Celkově mě ale zklamala, částečně to možná bylo i tím, že jsem od ní měla očekávání. Povídka totiž ve mně nevyvolávala žádné emoce, nic, nelíbil se mi Severus, vlastně ani Harry a nevyhovovala mi ich forma. No nebýt toho, že jsem byla zvědavá, co na ní všichni mají, bych ji nedočetla.//Edit: Nedává mi to spát a musím zvednout hodnocení, protože přestože se mi nelíbila, objektivně je to velmi dobrá povídka a rozhodně vysoký nadprůměr, co se týče FF. Zrovna u tohohle jsem si jistá, že se mi to nelíbilo jen kvůli tomu, že nejsem na podobný typ příběhů.”
shadow:
“Prostě musím dát 4 a ne 5. Bylo to krásné, ale já tyhle konce opravdu nesnáším. Pro mě příště prosím to klišoidní happy zakončení (které se často kritizuje :)). Navzdory tomu, co říká hodnocení, se k tého povídce (vlastně asi ke všem, co nekončí tak, jak si představuji) už nikdy nevrátím a příště si dopředu raději zjistím, jak to dopadne.”
Casiopea:
“Belldandy!!! Asi ti pošlu Huláka! :D Jak jsi mi tohle mohla udělat?! Ty jsi mě vůbec nevarovala! :))) Bože. Klid, Casiopeo. Tak dobrá. Stále platí to, co jsem napsala ke druhé sérii. S každou kapitolou je to lepší a lepší. Ta poslední mě rozložila na prvočinitele. Jsem si ale na sto procent jistá, že podruhé už k tomu sílu neseberu, jsem poněkud křehčího ražení. Přesto, tahle věc patří mezi tři nejlepší FFHP věci, jaké jsem četla. P.S. Belldandy, samozřejmě děkuji. :) Jsem ráda, že jsem to dala. Nicméně, vážně mě to položilo. Jdu koukat do zdi a chroupat čokoládu. ;) //P.P.S. Byl to rozhodně úžasný zážitek. Nevzpomínám si, že by mě někde tak uchvátil styl, už jsem to tu psala minimálně dvakrát. A Severus je hodně IC. Harry je Harry. Ježkovy zraky, já už zase vidím rozmazaně... No nic. Rozhodně souhlasím, že se k některým pasážím vrátím. A ano, budu předstírat, že to nepokračuje. :)))”
Sectumsempra:
“ou, nemam slov... (prestante cist, pokud nemate naladu na emocionalni vylev) jeden ze dvou pripadu, kdy jsem na konci dila mela sto chuti vriskat "neeee"... obvykle me povidky takhle nerozhodi, ale z tohodle jsem v pr*eli skoro tak, jak z posledniho dilu kanonu (myslim, ze vsichni vime, o kterem okamziku sedmeho dilu se bavim)... sakra, obykle nebyvam tak sentimentalni... na uklidnenou jdu sezrat cokoladovy dort a v ramci masochismu si posledni kapitol prectu jeste jednou... myslim, ze i po te, co opadne prvotni nadseni, pro me "If you are prepared" zustane number one”
mariaa:
“.”
belldandy:
“Jako varování k této fikci mohu napsat, že z deprese po skončení příběhu jsem se léčila přes týden, ale .. ANO, stálo mi to za to. :) Dovolím si tu použít cizí slova (napsal je uživatel amethyst_rei v debatě o If you are prepared na Livejournalu): "I feel bad for anyone who refuses to read IYAP. It's a bloody work of art." Plně se s tímto výrokem ztotožňuji. :) Jinak, kdo neunese nešťastný konec (i já se přiznám měla co dělat, abych ho unesla:) ), fanoušci této fikci připsali i nějaký ten happy end. Já znám třeba tento: http://www.marsi.narod.ru/epilog.htm. Prý ale existují i další. Tak, kdo zná, ať mi dá vědět. :) // Casiopea: Já vím, já vím, ani nevíš, jak ti rozumím. :) No ale jak to nevarovala? Nepíšu to snad v komentáři k této třetí části dost jasně. :) No, vždycky můžeš zkusit ten epilog... Já kvůli té Assezině větě četla poslední kapitolu asi třikrát a uznávám, že to nebyl příjemný zážitek. - Přes vše řečené mě vždy nějak mrzí, že si tuhle věc nepřečte spousta lidí jen proto, že nekončí, jak bychom si přáli. :) Kromě epilogu radím jako lék ještě svou osvědčenou metodu, dát nějaký kus ještě jednou a skončit se čtením v nějaké pro čtenáře příjemné chvíli. Ve mně totiž vždycky nejvíc zůsdtává ten naposledy přečtený moment.”
assez:
“Přidávám sem jen posledn část. První už tady je a druhou přenechám jiným. Jen… za tu větu. Za tu dokonalou větu.”