Dlouhý černý plášť

 • Autor: Bloodcult of freud
 • Překladatel: Nel-ly
 • Fandom: Harry Potter
 • Jazyk: ČJ
 • Postavy: Hermiona Grangerová/Severus Snape
 • Rating: 12+
 • Slash: ne
 • Dokončeno: dokončeno
 • Počet kapitol: 1
 • Shrnutí: Děj se odehrává v alternativním světě, kdy Voldemortova strana Temna vyhrála, Harry Potter zemřel a Hermiona Grangerová se skrývá mezi obyčejnými mudly. To však jen do chvíle, kdy se ve vesnici objeví starý známý. Povídka vyhrála v roce 2006 Hp-fanfiction Awards: Quill to Parchment (brkem na pergamen), v kategorii "Dark Fics".
 • Klíčová slova: temné, psychologické, drama , snamione

Hodnocení čtenářů:

SSnape:
“Temné, velmi temné, ale pěkné”
Katekyo:
“....”
Pogroma:
“Zajímavý pohled Hermioniny matky”
DenDella:
“Líbilo se mi to, nic takového jsem ještě nečetla. Tolikrát zmiňované chování matky mě osobně vůbec nepřekvapilo. Přišlo mi to jako celkem přirozené zkratovité myšlení. Válka pro ně skončila špatně, ony jsou nucené žít celkem nepěkný život, a když pak Hermiona povýší a matku tam nechá...přijde mi její myšlení naprosto pochopitelné. Vztek, strach, závist, deprivace, samota...ničemu se nedivím. Přesto to ale pro mne nemělo žádné kouzlo, jaké mají darkfic mít. Vracet se k tomu nebudu – nechám průměr.”
Nel-ly:
“zamilovaná... (samozřejmě do originálu)”
Benny:
“Mělo to pro mně stísněnou atmosféru?Ne, ani v nejmenším.Prostě jen paní Grangerová se potřebovala svěřit se svym trápením.Nic, žádná deprese z toho nebo husí kůže.Otevřeně tvrdím, že matkou být nechci a snad nebudu, ale nemyslím si, že i kdyby mé dítě bylo sériový vrah, že bych ho zavrhla.Jistě, Hermiona skončila jen jako smrtijedská děvka, ale raději toto než nejistý život na poli.”
Salome:
“Četla jsem už dřív a pamatuju si, jak smíšené pocity to ve mně zanechalo.Jak se mi chtělo křičet, že Severus by se takto nechoval, jenže... je to setsakra dobře napsané. Nevidíme do hlavy jemu, ani Hermioně, nevíme, jaké byly jeho pocity, důvody... Vidíme jen pohled zlomeného člověka, který nerozumí a který ztratil vše. Mimochodem - vy, kteří píšete, že by se tak matka nechovala - jste matkami? A opravdu si myslíte, že každá matka je milujíící? A že každá milující matka je všeodpouštějící? Ten romantický ideál, do kterého nás tlačí všeobecné mínění, není vždy realistický, a někdy natolik zatěžující, že ženy raději být matkami ani nechějí.(Což je u některých nepochybně dobře.) Postavy nejsou skutečně vykresleny do detailů. A proč by měly být? Síla tohoto díla je právě v tom, čím je - je to skutečně povídka, nikoli román - nelze očekávat hlubokou charakteristiku postav, ale právě jen črtu. Tím, že se ve fanfiction všechno nepřesně nazývá povídkou (a protože všeobecná vzdělanost upadá), se jaksi zapomnělo, že fanfiction využívá všechny literární žánry - a některé nové vytváří.”
kami:
“Vlastne to nebol Harry Poter. Aj pri AU potrebujem pociťovať, že ide o "rowlingovú". Niečo mi tam jedoducho nesedelo. Bolo to iné a ja rozmýšľam, či to automaticky znamená dobré.”
Amarilli:
“Silná, veľmi silná vec.”
mayla:
“...”
Adelaine:
“Povídka výborná, mně to připadalo jako dobrý nápad i zpracování, jen konec, alias zavrhnutí, mi neseděl a nevěřila jsem tomu.”
Nerla:
“Mně chyběla atmosféra. Vypravěčka příliš snadno zavrhla svoji dceru a její touhy a přání jsou příliš banální... myslím, že mi tu chybí nemoci, vraždy, emoce. (SPOILER:) Pak mám problém s tím, že nevidíme do hlavy Hermioně - proč tak dlouho váhala, co vlastně věděla o jeho válečné roli, proč nakonec podlehla. A proč dál pracovala a žila s lůzou, když si ji vydržoval - proč ji nevzal k sobě, aby nemusel celé dny trávit na venku? Ne, dobře hodnotím jen netradičí pojetí a úhel pohledu, ale jako celek mě to neoslovilo.”
Lanevra:
“Velmi zajímavé.”
Mrmla:
“...”
Akkarra:
“Mám ráda rickmanovského Severuse, ale tenhle šeredný Snape mě doslova fascinuje... Povídka je to vážně pěkná, rozhodně originální pohled. Hermioně se nedivím, že využila šance, která se jí nabízela.”
patolozka:
“Zajímavá povídka i překlad, ač nemám ráda temné povídky. Docela i chápu reakci paní Grangerové - nejen že nezná čarodějnický svět, ale ještě ji Hermiona dostala do dost špatné pozice...”
Sargo:
“Vyborne! Originalni, inspirujici. Ne dokonale, ale za to pojeti si petku zaslouzi. :-)”
kripolik:
“...”
elulinek:
“wau, wau, wau. opravdu skvělé! originálně pojaté - úhel pohledu Hermioniny matky je myslím precedens mezi povídkami - nemám slov, abych se vyjádřila, jak skvělé to je, leč pokusím se. Miluju tyranského Severuse, pokud je dobře napsaný a OOC Hermionu, pokud je dobře napsaná. Jak by to vypadalo, kdyby Voldemort zvítězil? Přesně takhle. Děsivé, geniálně vymyšlené, temné a naprosto originální! Jsem nadšen! Severus očima někoho, kdo ho nezbožňuje a nezná. Hermiona očima někoho, kdo ji zná, kdysi miloval a nyní nenávidí. Klaním se překladu - paráda. Fákt hůstý. Celou dobu mě mrazilo. K poznámkám, že to není Severus a že by se matka takhle neotočila zády k vlastní dceři: uvědomuje si někdo realitu toho, o čem to autorka píše? Nepíše o Severusovi-zachránci a milující mámě, ale o tom, co se stane člověku, který proti něčemu bojuje polovinu svého života a nakonec stejně prohraje, přestože má být tím, kdo vyhrál, a o ženě, která ztratila úplně všedchno, včetně vlastní dcery. Není to tak dávno, kdy se dělo něco podobného - viz Hitler, Židé a 2. světová válka. Myslíte, že tehdy uvažovali ti lidé jinak, když se dělo (a to si pište, že dělo - jako studentka germanistiky mám docela dobrý přehled o reálném průbehu Hitlerovského hnutí) něco takového? Já měla silný pocit, že čtu deník z nacistického koncentráku. Výborné”
Chavelierka:
“Dočetla jsem to až do konce. Mělo to pár dobrých momentů, ale Severusovo chování by se spíš hodilo na Malfoye nebo nějakého jiného smrtijeda. Nejsem si jistá, jestli by Severus veřejně tak lehce přiznal svou touhu, tedy i slabinu.”
Sectumsempra:
“....”
belldandy:
“Dobře tahle povídka není domyšlená v každém ohledu, jenže proboha , vždyť je to taková kraťoučká záležitost. Ano, reakce matky je trochu příkrá a aby byla zcela přesvědčivá, hodilo by se pochopit něco více z pozadí děje, (jak funguje svět, v němž postavy žijí), ale proboha, vždyť je to jen taková kraťoučká záležitost. A ano Hermioně do hlavy nevidíme, kde by se vzal na to prostor, vždyť je to tak kraťoučká záležitost.. :) Minimálně to poslední jako nevýhodu ani necítím. V tomto případě se mi možnost dohadovat se přímo líbí. Kdyby to autorka popsala, ještě by mi to zkazila. Takhle, takhle .. je to téměř dokonalé. :) Tohle je taková temná črta, okýnko do alternativního temného vesmíru, a mně se líbí. / Dobře, to je zřejmě už po třetí, co měním hodnocení. Asi jako houpačka pozici nahoře a dole. Dám pětku, protože z odstupu prostě vím, že pro mě má tahle fanfikce v sobě něco fascinujícího a nezapomenutelného.”
GwenLoguir:
“Tvrdé. Neverím, že by nejaká matka takto reagovala. Milujúca matka, ktorou pani Grangerová predtým bola. A do Longbottomom zničeného kotlíka, prekladateľka nie je autorka!!!!”
SaraPolanska:
“Opravdu... husté. Jiné slovo mě nanapadá. Postava vyprávěče a prokreslenost mě děsí. Nikdy jsem si asi pořádně neuvědomila, jak děsivé by to mohlo být, kdyby vyhrálo zlo. Možná, že si po tomhle člověk uvědomí, jak vděčný by měl být anebo si jen prostě užije příběh. Já si to užila, jen mi trošku chybělo prokreslení změny názoru (u Hermiony), Pokud Snapeův charakter zůstal ve skutečnosti zachován, tak asi vím, co ji přesvědčilo. :-)”
Luna Snape:
“velice zajímavá povídka”
Keiko.kei:
“Nádherná jednorázovka!!! Osoby vypravěče jí dodala na zajímavosti a do teď mě ta povídka nutí uvažovat, jak to vlastně bylo.”