Kámen manželství

 • Autor: Josephine Darcy
 • Překladatel: Pyriel
 • Fandom: Harry Potter
 • Jazyk: ČJ
 • Postavy: Harry Potter/Severus Snape, vedlejší páry SB/RL a HG/RW
 • Rating: 18+
 • Slash: ano
 • Dokončeno: nedokončeno
 • Poslední aktualizace: 2008-03-30
 • Počet kapitol: 77
 • Shrnutí: Aby se vyhnul machinacím ministra, musí si Harry vzít zpěčujícího se Severuse Snapea. Ale sňatek je jenom začátek Harryho problémů. Voldemort se vrátil a už zanedlouho může Harryho manželství rozhodnout o osudu světa. Tento příběh je slash na téma HP/SS (jako vedlejší zápletka tu jsou také SB/RL a HG/RW). Můj rating je nicméně spíše kvůli násilí než kvůli sexuálnímu obsahu. Raději se zaměřuji na ´milostný vztah´ než na popis sexu. Jestli nemáte slash rádi, nečtěte to. Překlad od Dobby ve slovenštině zde: http://dobby.wgz.cz/krystal-manzelstva / Nedokončený překlad od misto713 a peggotty zde: https://sites.google.com/site/krystalmanzelstva/home
 • Klíčová slova: politika, vynucený sňatek, mocný Harry

Hodnocení čtenářů:

MouseTheGrey:
“X”
FemmeFragile:
“Tematika vynuceného sňatku (nebo vůbec sňatku) mě popravdě v povídkách vůbec neláká - jakékoli formální spojení je pro mě zkrátka naprosto podružné a natolik nevýznamné, že mi zkrátka jakožto hlavní zápletka zpravidla nestačí. Zpravidla. A to pravidlo Kámen manželství docela úspěšně porušil. Vskutku nevýslovně jsem si tu užila opravdu slow-burn rozvoj vztahu, ale paradoxně ještě víc než vztah samotný mě pohltil svět, který autorka vytvořila a pevně svázala pravidly a zvyklostmi. Místy mi přišlo, že šla při tvorbě kouzelnické společnosti až moc do minulosti, protože kouzelníci jsou v něčem sice staromódní, ale v Kameni manželství jako by se ztratily skoro všechny prvky moderní společnosti, kterou JKR v HP bezpochyby má. Ale promyšlenost, s jakou se autorka věnovala i nejmenším detailům - od politiky přes manželské konvence až po sny - jsem si užila opravdu moc. Autory, kteří ví, co dělají (a proč to dělají), opravdu zbožňuju. Edit po dočtení (spoiler, ale přečtěte si ho, zachraňuje životy): pardon, ale po 310 tisících slovech zjistit, že se Severus s Harrym nepokročí dál než za dosti pofidérní a ne úplně konsenzuální polibky, je absolutní mindfuck. Navíc je povídka ponechaná svému (rozepsanému) osudu zrovna ve fakt blbém momentu - na rozdíl třeba od Osvobození Sisyfa, kde je konec i přes nedokončení tak nějak nasnadě) -, takže člověku po dočtení zbudou akorát z nervů ohryzané nehty. Ale i tak je to moc pěkné dílo - zvažuju, jestli se pustím i do fanouškovských konců...”
jajafilm:
“Je to pěkná povídka. Neřekla bych, že je to to nejlepší Snarry, které jsem četla... ale svoji popularitu si to zaslouží. Mám k tomu několik výhrad, jako je to, že tu Harry tak nějak mařenkovatí, nebo to, že Snape je dost mimo charakter. Nicméně autorka zde hezky rozvádí fikční svět HP a kvalita této povídky je paradoxně nejvíce znát na pokusech jiných autorů tuto FF dopsat.”
Keta Mar:
“Tohle dílo je velmi propracované. Miluju ho. Vím, že kdyby autorka dílo po letech dokončila, už to bude jiné. Ale s velkým nadšením bych ho četla znova a znova. Krása”
Rulie:
“Povídka je dlouhá telenovela s politickým podtextem, což ze začátku mě velmi bavilo, ale postupem času to bylo horší a horší. Dílů totiž není jen těch 77, ale prozatím 141 (do překladu se vložila další překladatelka) a já jsem to prostě nemohla dočíst. skončila jsem na nějaké 105 kapitole. Přišlo mi to až zbytečně dlouhé, ale nápad byl poměrně dobrý.”
Ebibis:
“...”
ZdenickaZ:
“Moje první Snarry, takže ji miluju, i když ze začátku jsem byla trochu vyvedená z míry tou úplně jinou realitou :-) Celý ten svět je prostě hodně zajímavý, ačkoliv s Rowlingovou mi moc dohromasdy nejde, ale to u tak dobře napsané věci ani nevadí.”
JajinkaJajka:
“Prvních pár kapitol zatím moc nezaujalo, ale ještě tomu asi dám šanci.”
ygritte:
“Samozřejmě vím, že je to celé hrozně přehnané. Že to s původním HP nemá moc společného. A že jsou hlavní postavy silně OOC. Ale i přesto mě příběh naprosto pohltil a na konci mě pěkně štvalo, že si ho nikdy nedočtu do konce.”
Extasy:
“Splnila jsem svou občanskou povinnost a tentokrát půjdu trochu proti proudu. Vím, že komentáře zde jsou tu od toho, abych si udělala obrázek o povídce, a že bych je neměla ignorovat, no, zvědavost mě tentokrát přemohla, ačkoliv jsem hodně dlouho otálela, než jsem se do KM pustila. Očekávala jsem romanci. Bohužel jsem dostala politický epos. Nesnáším politiku, abych byla přesná a ve chvíli, kdy do toho téměř pohádkového světa začala zasahovat, jsem už začínala tušit, že to všechno půjde do kopru. Přiznávám, že konec, i když nedokončený jsem prolétla letem světem a to samé jsem udělala se začátkem dokončení a obávám se, že další nálož, stejně tak dlouhou jako tu první, nejspíš plnou další politických kliček už asi nezvládnu. A tu jednu mrňavou kapitolku, no tu, na kterou jsem čekala od Josephine a určitě jsem nebyla jediná, si snadno vyhledám, pokud k tomu tedy nakonec vůbec došlo. Navzdory mé kritice, musím dát minimálně za čtyři. Promyšlenost příběhu je dechberoucí. A díky KM jsem se zbláznila do páru CHW/DM. A pochopitelně obrovský bod je za překlad. Do mých "znovu k přečtení" si ji ale nedám.”
Lady Aludnev:
“Nikdy bych neřekla, že mě HP fanfikce bude tak bavit.”
Cora:
“Souhlasím s Belldandy; můj názor je zcela totožný a jen bych ji opakovala... A jako tradičně: děkuji, Josephine, četlo se to jedním dechem!”
Silvia.Feroceta:
“Kéž by ji Josephine dokončila...”
lilith3913:
“:-)”
Irwin:
“Příběh s tak trochu jiným světem a tak trochu jiným Snapem, nečekejte žádnou velkou akci mezi hlavníma postavama, ale za to svět s úžasnými nápady, a co se týče vedlejších párů, to mezi Dracem a Charliem mě neskutečně pobavilo, Sirius a Remus, ti dva jsou moje OTP a autorka naprosto přesně vystihla, jak si to mezi nimi představuju, , to předčasný ukončení mě dost vzalo :/”
l.terka:
“:)”
Akae21:
“Super příběh. Škoda že nedokončený.”
T_nule:
“Velká škoda, že autorka dílo nedokončila. Kámen manželství patří do mého žebříčku NEJ.”
KalamityJane:
“I přes to, že je povídka nedokončená, se k ní ráda vrátím, protože je přesně podlé mého gusta, žádné rychlé zvraty, ale drobné změny pěkně po krůčkách. Úžasné čtení”
Lucyas:
“Když vezmu stranou, že je neukončená, což zásadě nečtu, je to podle mého strašně OOC a překroucené, málo to souvisí se světem Harryho Pottera v původní verzi JKR. Pardon, ale Severus Snape aby zářil štěstím??? Nevěděla jsem, jestli se smát nebo brečet... Už jen prvotní námět byl do nebe volající a musím souhlasit, že to dělá dojem, že se autorka snažila jen najít důvod, proč by Severus s Harrym měli být spolu. A pokračování od Soraki bylo také nic moc. Mnohokrát se opakovaly věty, SS se jevil jako nechápavý hlupák, kterému všechno musel Harry vysvětlit... Nedočteno, a tak to taky na 99% zůstane - a ne proto, že by KM nebyl dopsán.”
Adelaine:
“Tohle je podle mě nejlepší slash fanfiction. Josephine má geniálně propracovaný kouzelnický svět a skvěle nenásilně rozvíjí vztah mezi Harrym a Severusem. Píše velmi čtivě. Dodržuje kánon do čtvrtého dílu, pak se hodně odklání od myšlenky Rowlinkgové a ke konci je to dost nepravděpodobné. No a co? Rozhodně u mě naprosto jednoznačně zatím číslo jedna.”
Jett Alice Black:
“Poviedka, ktorú som už prečítala niekoľko krát a ešte si ju určite zopár krát prečítam. JE to až neuveriteľné, ako skvelo je to rozpracované. Najprv som to čítať nechcela, pretože slashu som sa viac-menej vyhýbala. Ale nakoniec som sa odhodlala. A neľutujem. Je to taká poviedka presne pre mňa. Artušovské báje a legendy, kelti a severská mytológia, Austenová a Rowlingová. Všetko, čo mám rada. Táto poviedka má v sebe obrovské čaro. A je to ten typ, ktorý buď milujete alebo nenávidíte... Ja vyberám prvú možnosť. :)”
Nerla:
“Moje první přečtená fanfiction, ještě si vybavuji ten pocit při čekání na každou novou kapitolu překladu. Kolikrát jsem to celé mohla přečíst? Pětkrát? Je to srdcovka, a ačkoliv má svoje mouchy, pořád se mi moc líbí spousta nápadů a řada pasáží. Při popisu politiky kouzelnického světa koneckonců často vycházím právě ze zde popsaného.”
Fleur Tera:
“Tá poviedka je skvelá. Páči sa mi ako autorka popisuje svoje vlastné zákonitosti čarodejníckeho sveta, ktoré JKR nikdy nerozvinula... a to ako vysvetlila prípravu ingrediencii do elixírov bolo pôsobivé. Malo to veľa vtipných momentov keď sa tento svet Harry snažil pochopiť (ako nekonečný počet jeho poučných rozhovorov s Weasleyovcami a potom v škole :D), vývoj ich vzťahu a Harryho moci (áno, to už mi prišlo vážne prehnané, ale keď autorka chce, tak nech si to má), ale čo ma vážne mrzí je, že s príbehom skončila práve vtedy, keď sa z hľadiska ich vzťahu konečne začal odvíjať tak, na čo čakali všetci čitatelia. Priznám si to, Voldemort a jeho výmysly sú mi úplne ukradnuté, lebo ja som sa tešila na piatok :/ Každopádne je to jedna z najlepších vecí, aké som kedy čítala.”
delatrix:
“Strhující povídka už od první kapitoly. V celé povídce se postupně rozvíjí vztahy mezi jednotlivými osobami”
Mrmla:
“---”
kripolik:
“Zbožňuji ji ♥”
ranchan:
“Zbožnují tuto povídku...!!! Jako všíchni ostatní, jsem smutná s toho, že autorka tuto povídku nedokončila.”
SaoKissa:
“Rozhodně. Pro mě, je tato povídka číslo 1. Zatím jsem lepší nečetla (a to už mám něco málo načteno).”
te.ss.sa:
“Tohle je top povídka. jenom škoda, že původní autorka nedokončila svoje mistrovské dílo. už sem jí četla snad stokrát a pořád mě baví stejně, možná i víc :D”
patolozka:
“Nádherný příběh, SS se objevuje také v jiném světle (jako šlehtic a čestný muž), HP zvolna získává svou moc, úžasné vysvětlení čadějnického světa... I když to není dokončené, stojí to za přečtení!”
Sectumsempra:
“SPOILER: tahle povidka by byla fakt super...nebyt tolika veci, co me na ni s_re - potter ala "padneme z nej na p_del" moc me nenadchlo, jak je vylicen severus, brumbal by zaslouzil nakopnout...taky me vytaci, ze je to furt rozepsany a konec v nedohlednu (pokud nepocitam velmi povedeny SL, ktery je uveden nize :D:D)”
Velká_koule_chaosu:
“Stále se k ní vracím, čtu pořád a pořád a vždy z toho mám skvělý požitek přesně jako poprvé, možná i lepší. Co mě na této povídce ovšem uchvátilo nejvíce je propracovanost s jakou autorka popsala kouzelnický svět - takovej by měl být. :)”
belldandy:
“Kámen manželství je značně komplexní, promyšlený, na slash překvapivě epický a celkem originální. Ovšem počet nápadů, které autorka přidala je tak velký, že to má s původmím světem Harry Pottera jen málo společného. Je to řekněmě takový crossover Rowlingové s Jane Austenovou. Svět kouzelníků zde funguje na dost aristokratickém základě. S tím jsem se zrovna já špatně vyrovnávala. To šermování a šlechtické manýry mi prostě do mé představy HP světa nesedí. Ovšem, jak jsme každá osoba jiná, Harryho jako krále jsem si zrovna já užívala. Taky mám slabost pro artušovskou mytologii. :) Moje oblíbená scéna je první polibek Severuse a Harryho - to bylo velmi Austenovské. "Tak co, čekal jsi to?" Taky se mi líbilo, že kouzelníci navzájem cítí svou magickou značku a Severus tedy není přitahován jen Harryho tělem, ale také jeho magií. :) Moje osobní srdcovka mezi snarry je Desiderium Intimum, ale Kámen manželství určitě není špatný. Každopádně to, jak je dobrý jsem pochopila hned po té, co jsem se pokusila číst jeho pokračování... Podle mne taky patří k těm fikcím, které jsou s přibývajícími kapitolami čím dál lepší a už proto ji stojí za to dočíst, i když bohužel ne dokonce. Zrovna když je příběh nejrozjetější přijde předčasný konec. Co naděláme?”
Nexer:
“...”
mariaa:
“...”
AiShine:
“Oh, tuhle povítku naprosto zbožňuji a považuji ji za jednu z nejlepších, které znám!”
Anne:
“Kámen manželství se mi líbí svým vykreslením vztahů a rozvinutím kouzelnického světa (politika, etika, ...). Také jsou velice zajímavé takové detaily, třeba jak je to s těmi přísadami do lektvarů. Naopak se mi příčí Harry jako král, Harry jako nesmírný chudáček a u Odinů se trochu ztrácím, jako by to tam vůbec nesedělo. A šíleně se mi líbí pár Draco/Charlie.”
Lennroe:
“Kámen manželství miluju proto, že mě přivedl ke slashi a myslím si, že jsem měla štěstí, že jsem natrefila zrovna ne něj a ne hned na nějaké MPREG nebo něco podobného. Josephine je velmi citlivá a s konstrukcí příběhu si dala nesmírnou práci. Její kouzelnický svět je (a to se mi zdá ohromné) mnohem širší než svě, který stvořila Rowlingová. Netvrdím, že povídka nemá své chyby. Například to jak přehání Harryho pobyt u Durslyových a jak jsou tím všichni zděšeni. Nicméně si myslím, že využila spousty nabídnutých možností, jako například to, že Harry o kouzelnickém světě zas tak moc neví. Další věc je, že povídky vznikala ppostupně od vydání čtvrtého dílu a nemůžete tedy Josephine vytýkat, že se nedrží kánonu. Naopak, drží se ho a rozvíjí ho. Do čtvrtého dílu nikde nebylo ani naznačeno, že by Severus někdy někoho miloval, nebo, že by nebyl bohatý. Pochopitelně, když srovnáte to co píše Josephine s pokračováním Rowlingové, je to úplně něco jiného, ale to už alternativní reality bývají. Ano, Popletal je tu až moc velký padouch, Brumbál vystupuje především jako hodný dědeček a Harry jako král mi taky moc nesedí, nehledě na to, že se ke konci trochu zamotala do vší té teorie magie. No a Sirius s Remusem, dejme tomu, ale taky to trochu skřípe. Nikdo ale Josephine neupře, že vztahy rozvíjí citlivě a možná je to občas trochu neuvěřitelné (samozřejmě existence ministerstva kouzel v centru londýna je naprosto reálná) ale Josephinin kouzelnický svět je přímo epický. Ano není to dokonalé, také to nikdo nenominuje na Nobelovu cenu, ale úžasné to je.”
Jutaki:
“.”
Crystal:
“Dobře, takže asi takhle: Tahle povídka mi ukázala, že nekaždá povídka potřebuje pwp scénu, a přesto skvěle popisovat slash. Z počátku jsem to ani číst nechtěla, protož snarry opravdu nepatří mezi mé nejoblíbenější shipy, ale základní myšlenky na harryho, který je okolnostmi donucený vzít si snapea se mi opravdu líbí. Oh, naprosto zbožňuju pár Draho/Charlie. Ovšem zdálo se mi, že HP jako král už příliš připomínal MarySue. Nelíbili se mi Odinovi havrani, zdálo se mi to už příliš nadbytečné. Ale celkově se mi povídka libila a viděla bych to na slušnější čtyři hvězdičky. Škoda, že to nemá napsaný konec. Zkoušela jsem číst pokračování od jiné autorky a brr.”
ZJTrane:
“Toľko o tomto diele počúvam, že sa moja zvedavosť prebúdza, raz si k tomu sadnem, keď bude čas”
Kate Mathews:
“Tuto pvídku mám moc ráda, je plná zvratů a je neuvěřitelně promyšlená...”
SinamLlumi:
“Ale fuj. Viz můj komentář k anglickému originálu. S.L. EDIT: zželelo se mi všech obdivovatelů této ságy, i sedla jsem na sesli, chopila se klávesnice a napsala pro ně ono kýžené DOKONČENÍ: Severus Snape se s výkřikem hrůzy probudil zpátky do reality. Po tváři mu stékaly kapky studeného potu a před očima mu stále ještě tančil ohyzdný Potterův škleb. Ani si nevšiml, že temné postavy už dávno opustily jeho celu.Takže takhle to vypadá, pomyslel si, když si vás vezmou do parády mozkomoři... the end. (A kdo si myslí, že mé dílo není dokonalé, je nechápavý pokrytec. XD)”
assez:
“Něco vám o tomhle příběhu a této autorce musím prozradit… každý by chtěl takhle umět psát a mít tolik čtenářů, kolik měla ona. A kdo tvrdí, že ne, je pokrytec. A ten příběh JE úžasný a dokonalý… ale. Pokud hledáte nespoutaný a totálně profláklý popis sexu, nenajdete to tam. Autorka naštěstí měla ještě vkus. Anebo měla štěstí, že to utnula včas. Anebo pokud pohrdáte nelogičností – fajn. Pak nechápu jednu věc: co děláte ve světě Harryho Pottera? Sorry, ale to, co by se mohlo zdát obhajobou zdravého rozumu, přijde vtipné mně. Nikdo, možná už ani sama Rowlingová, nemůže napsat postavy takové, jaké byly nebo jsou. Jediné, o co se ve skutečnosti autorky pokouší, je zachytit svůj pohled na postavy. Dokud tohle čtenářstvo nepřijme… nepochopí podstatu povídek, jako je tato. Protože od F po F – fanfiction není o těch „skutečných postavách“. Pokud je chcete mít, budete muset přesvědčit jejich autorku, aby je zase psala – jen ona jsou totiž ony postavy. Občas se mi zdá, že to čtenářky ještě pořád nepochopily…”
zmije:
“Skvěle vymyšlená a zpracovaná povídka. Promyšlené zákonitosti kouzelnického světa, popisy a vývoj vztahů mezi HP a SS a ostatními dvojicemi, třeba Draco a Charlie, to je super kapitola. Ze začátku dobře rozepsaný příběh, postupem času mě dost začaly nudit politické dějové linie, které jsem hodně přeskakovala. K povídce se občas vracím, ale jen k určitým částem.”
Akkarra:
“Já osobně jsem tak trochu rozpolcená. Líbí se mi, jak se postupně rozvíjí vztah mezi Severusem a Potterem, ale představa Harryho Pottera jako krále kouzelnického světa a Odinovi havrani.... - to už je na mě trochu silné kafe. / S.L.: Taky možnost. A velmi uvěřitelná. :) :) :)”
marwin:
“Jedni tenhle příběh milují a jiní ho zatracují. Já navzdory tomu, že většina postav je OOC tuhle povídku k zbláznění miluju a nedám na ni dopustit. Líbí se mi to křehké pouto, které se pomalu tvoří mezi Severusem a Harrym. Žasnu nad vykreslením a rozpracováním kouzelnického světa, politických machinací a nad vynalézavostí Pána zla a žalostně lituji, že povídka není dokončena...”
Ookami:
“Jak tu již bylo psáno. Hodně postav je OT, ale na této povídce se mi líbilo rozpracování kouzelnického světa. Už je to dýl co jsem jí četla a tak toho nemůžu víc napsat. Jen je mi láto, že není dopsaná. Jinak FF pokračování na FF povídku se mi nelíbí.”
Jacomo:
“Dle mého názoru jedna z nejlepší fanfiction povídek, kterou dokážu číst pořád dokola. Ač je příběh původně zamýšlen jako klišé SS/HP, zdaleka přesahuje obvyklý rámec FF povídek. Tématika milostných vztahů je poněkud upozadněna, ale v těch okamžicích, kdy vyplouvá na povrch, je velmi emotivní. Méně obvyklý způsob psaní z úhlů pohledu více osob umožňuje podrobné sondy do psychologie jednotlivých postav. Kanonicky navazuje pouze na 1.-4. díl a potud je zachován i způsob jednání a smýšlení hlavních hrdinů. Snad jen Harry zde působí poněkud dětštěji, než by odpovídalo šestnáctiletému chlapci. Velkým plusem příběhu je od základů promyšlený kouzelnický svět, jdoucí mnohem do větších detailů a souvislostí, než jaké předložila JKR. Akční zápletka vychází z mythologie (severské, keltské a anglosaské mýty a pohádky) a směřuje k naplnění artušovských legend. Jediným minusem, ale za to klíčovým, a navíc obrovskou tragédií FF světa je skutečnost, že povídka není dokončena.”
angie77:
“Do určité míry souhlasím s Mysty a Memorin, ale i přesto si myslím, že tenhle příběh za přečetní rozhodně stojí. Tedy aspoň pro ty, kteří nemají nic zásadního proti slashi a vztahu Severus-Harry. Důležité jsou tu vztahy a pocity, hodně dobře je popsané fungování kouzelnického světa. Některé myšlenky jdou nad rámec toho, co napsala JKR - ovšem je to nad rámec, nikoli proti principům, což hodnotím kladně.”
Ice:
“V zásadě souhlasím s Mysty. Vše mi postupem času přišlo rozvleklé, nereálné, kánon se ztratil v přemíře nových motivů. Rozčilovalo mě zejména to, že se Potter, který působí naprosto bezmocně, vždy ubrání síle, která mnohokrát předčí jeho vlastní. Oceňuji originalitu, ale to je vše.”
Memorin:
“V podstatě souhlasím s Mysty. Jak se může stát, že Popletal chce adoptovat Harryho, aby byl opět zvolen ministrem? Pak Brumbál vezme kámen, který vybere Severuse, ačkoliv si myslím, že kámen by alespoň volil dle sexuální orientace. Takto to na mě působí dojmem, že autorka pouze vymýšlela důvod, proč má být Severus a Harry spolu. Proč číst povídku na Severuse, když autorka ignoruje Severusův život, celou jeho osobnost. Nechci číst o někom, kdo má jméno Severus a je náhodou také sarkastický. Chci číst o skutečném Severusovi, kterého nám předložila Rowlingová. Nepokouším se nikoho urazit, ale tato zápletka pro mě není dostatečně racionální, abych se vůbec pokoušela číst dál.”
Mysty15:
“Nechápu přílišnou nadšenost čtenářů nad tímto dílem. Slova jako geniální či dokonalé mi drásají vnitřnosti. Snad dodám, že postavy jsou absolutně vytrhnuté z kontextu původní knížky, příběh mi nepřijde uvěřitelný a... popravdě, již v první kapitole jsem se smála nad teatrálností, přehnané vážnosti a sotva uvěřitelným nápadům autorky. Přesto jsem četla dál, v zoufalé naději, že tam naleznu byť jeden logický bod (přece tu musí být nějaký důvod, proč jsou lidé touto povídkou tolik posedlí), ale marně - a když jsem se namátkou podívala na další kapitoly, nerozumnost příběhu se akorát rozšiřovala. Snad si dokonce vzpomínám na spojení ve smyslu "polibek a vysávat". Nedočteno.”
CorCaroli:
“Četla jsem to už několikrát a vždycky mě to znovu překvapí svou hloubkou a propracovaností.”
Nade:
“Naprosto dokonalý, propracovaný příběh, který od romance přechází do fantasy a zase zpět. Je zde akce, kouzla, budící se láska ... Jeden z nejlepších příběhů, který jsem kdy četla a strašně lituji, že není dokončený.”
Bilkis:
“Obdivuhodný příběh. Pro mě snad nejzásadnější dílo. Tolik promyšlených situací, tolik dějových liní spletených v tlustý provaz pocitů, vnitřních bojů, politických tahů,... A přesto je to romance v pravém smyslu slova. Při každém čtení se mi tají dech při pomyšlení, že tohle někdo dokázal vymyslet a sepsat!”
Pyriel:
“To, co bylo původně zamýšleno jako kratičká povídka o vynuceném sňatku, se rozrostlo do podoby téměř Artušovské legendy. Naprosto skvěle vykreslené pozadí, kouzelnická společnost i politika. Doplněk: Ten konec od SL má taky něco do sebe ;))”
Mandragora:
“Úžasný akční příběh, kde je popsána kouzelnické společenství do větších detailů, než v kánonu. Bohužel není dopsaný.”