Z vlastní vůle

  • Autor: Slimča
  • Fandom: Harry Potter
  • Jazyk: ČJ
  • Postavy: Severus Snape, Harry Potter
  • Rating: ---
  • Slash: ne
  • Dokončeno: dokončeno
  • Počet kapitol: 1
  • Shrnutí: Severus Snape se po bitvě zblázní, celý svět se k němu otočí zády, kromě Harryho Pottera.
  • Klíčová slova: poručník

Hodnocení čtenářů:

Haluzka:
“Nápad i zpracování velmi pěkné, jen ty příznaky jsou takové... Trochu zvláštní. Mentální degenerace prostě není proměna v dítě. Přesto je to velmi silná a zdařilá povídka.”
Temna0Maky:
“To je život.”
LiviaCullen:
“Velmi pekná poviedka len z nej mám zmiešané pocity. Nie som veľmi spokojná s koncom ale keby bol iný asi by to bolo horšie.”
Cora:
“Tísnivé a moc moc pěkné.”
Rulie:
“Patří mezi moje Top Ten”
Salome:
“Nádherná povídka, po všech stránkách.Výborný a originální nápad, civilní a krásně výstižný jazyk (až na to chichichi :). Postavy se mi OOC nezdály - Harry byl naopak přesný - spasitelský komplex s rodící se moudrostí, Brumbál byl excelentní, Severus ve své "normálníí" verzi také přesný, v té druhé - proč ne. Pokulhávala samozřejmě ta diagnóza, ale zase ne tak moc. Když pečujete o nemocného s Alzheimerem, tak zjistíte, že nejhorší na tom je, že destrukce osobnosti není rovnoměrná, ten člověk si dost dlouho uvědomuje, že už neumí hodiny, ztrácí schopnost číst... Ty náhlé zvraty byly samozřejmě umělecká licence - ostatně nejde o Alzheimera, ale o otravu... Ale ten základ byl až bolestivě reálný. Alespoň pro mě velmi bolestivě. A hodně přesné bylo i to, že nesoběstační muži trpí bezmocností více než ženy. Ten příběh není sladký, někdo jiný by možná sklouznul ke kýči, ale Slimča si uchovala civilnost, vyhla se patetičnosti, a přitom dokázala říct hrozně moc... Je sebevražda hříchem? Obdivuju, jak dokázala na tak malém prostoru říct vše pro i proti... Jedna z nejlepších jednorázovek, co jsem četla.”
Lucie:
“Velmi silné, vracet se k tomu nebudu. Ne že by povídka nebyla dobrá, je prostě tvrdá. Za přečtení ovšem rozhodně stojí.”
kami:
“Nič inšie som ani od Slimči neočakávala.”
Slythoryn:
“Ano, je to OOC. Ale to proboha neznamená, že mě to nezasáhlo.”
Sargo:
“Mmmmmm, to bylo nezvykle... Klobouk dolu pred autorkou: ac prvoplanovite dojimaci, tak to vubec nerozcilovalo. Asi ze tak hladce plynouci... Nerla: s micky si hraji dokonce i batolata, ze kterych pozdeji vyrostou Snapeove :-) a absence demonstrativniho utrpeni byla sympaticka...”
Nerla:
“Já zkrátka mám příliš velký problém si představit Snapea, jak si hraje s barevnými míčky. Navíc některé jeho hovory s Potterem neseděly ani pro jednu z jeho osobností a ke konci byl hrozně mimo. Chápu, co na tom všechny tak dojalo, ale mě to nechalo chladnou, bylo to moc přeslazené, jakkoliv to k tomuhle tématu nepatří. Safra, starat se o blázna není sladkobolná záležitost, jak nám to autorka prezentuje, ale něco, co z člověka vyždíme poslední kousky energie a trpělivosti. Mě to nepřesvědčilo.”
Lanevra:
“Ale ano, proč by ne.”
Adelaine:
“Smutná a kupodivu jsem tomu i věřila. Líbila se.”
Silvie:
“Velmi dobře napsaná povídka. Ale smutná...”
GwenLoguir:
“Kropím slzy ako malá, dofrasa... ale to sa nedá... Poviedka je taká dobrá, aká je smutná..... Pozn. Nečítať zas.”
belldandy:
“Ten případ, kdy uznávám, že je povídka výborná, ale osobně ji při tom prostě nemám ráda. Začátek jsem milovala, rozřešení přijímám, jen ho prostě nepovažuji za samozřejmé a jediné možné.”
Mrmla:
“...”
Fleur Tera:
“veľmi smutné a koniec som oplakala... z vlastnej skúsenosti viem, aké to je sledovať detský odchod niekoho, kto vám bol po celý život vzorom”
Casiopea:
“95%. Tragické povídky obvykle nijak nevyhledávám (většinou si spíš potřebuji zvednout náladu), ale tohle nečíst by byla strašná chyba. Dokonalost.”
Velká_koule_chaosu:
“Bože...”
te.ss.sa:
“nádherně smutná povídka”
Sectumsempra:
“jedna s mych nejoblibenejsich povidek...velmi krasna a velmi smutna”
Istar Halabába:
“milá. smutná, asi. asi dost. ale mohla být smutnější. z vlastní vůle se vyhnout plenkám je dobré. ”
Mája:
“Tuto povídku jsem oplakala. Přestože je nádherná, tak se k ní vrátím pouze v případě, že by mi vyschly slzy a potřebovala bych pročistit slzné kanálky...”
Aha_Lucia:
“poviedka, pri ktorej som plakala ako o život. Možno som príliš sentimentálna, precitlivelá, ale bolo to pre mňa ťažké čítanie..”
Chantal:
“Depkoidní a úžasně zakončené. Vrátím se k tomu asi jen v případě, že budu potřebovat dojmout nádherným koncem, který sám o sobě si podle mě zaslouží 5”
ZJTrane:
“Ten záver bol krásny. Nechcem myslieť na začiatok, to by som nikomu nepriala taký život-neživot. Každý by mal mať možnosť rozhodnúť sa o sebe. Plačem ale aj tak to bol správny koniec.”
Akkarra:
“Hodně smutná povídka. Ale konec je v podstatě šťastný. Smutný, ale za daných okolností šťastný.”
finde:
“s radostí se k tomu asi nevrátím, mám dost svých vlastních depresí, ale povídka na mě zapůsobila”
Lilithka:
“Jsem mile překvapená nápadem i zpracováním, ale něco téhle povídce chybí. Přestože mi po přečtení klávesnice nezkratovala, ani jsem necítila nějaký silný podnět, možná se k téhle povídce vrátím.”