Mistr lektvarů

 • Autor: Josan PQ
 • Překladatel: bedrníka
 • Fandom: Harry Potter
 • Jazyk: ČJ
 • Postavy: Severus Snape, Charlie Weasley
 • Rating: bez omezení
 • Slash: ne
 • Dokončeno: dokončeno
 • Počet kapitol: 17
 • Shrnutí: Povídka pro ty, kdo by rádi, aby se Snape konečně dostal mezi hodné lidi, kteří ho ocení. (Napsáno před vydáním sedmého dílu.)
 • Klíčová slova: po válce, draci

Hodnocení čtenářů:

Keta Mar:
“Zapůsobila. :-)”
Vai:
“super :)”
Ebibis:
“...”
kripolik:
“Povídka se mi líbila a přečetla jsem ji v podstatě na jeden zátah, ale celkem mi vadilo tak tragické vylíčení Severuse. Nedokážu si představit, že by mohl být tak zlomený a prahnoucí po uznání druhých, vždycky to pro mě byl člověk kterého hned tak něco nezlomí a názory ostatních jsou mu celkem ukradené. Absence nějaké velké zápletky mi překvapivě moc nevadila i když normálně takové povídky hodně rychle odkládám.”
Rulie:
“Přečetla jsem na doporučení kamarádky. Přečetla jsem ji jedním dechem, je to úžasná povídky, vřele doporučuji.”
lia:
“úžasná povídka. jsem strašně ráda, že jsem ji zkusila. I když chvilkama smutná”
Amarilli:
“Oukey, Severus je OOC, o tom nie je pochýb. Ale napriek tomu je to jedno z TÝCH diel, kde bola charakterpvá deformácia potrebná a myslím si, že i prijateľná. Toto dielo má v sebe niečo, čo ma núti si to raz za dva-tri mesiace otvoriť a prečítať. Palec hore, naozaj... :-)”
Gartepka:
“=)))”
lymmet:
“Nechápu, proč toho uťápnutého a vlastního stínu se bojícího třasořitku autorka pojmenovala Severus Snape. Dobře napsaná povídka, ale polovině postav nevěřím jejich charaktery.”
Salome:
“Výborný nápad, naprosto originální, ale ne za cenu nelogičnosti, alespoň pokud jde o základ příběhu. (5) Velmi mi vyhovoval i civilní nepatetický styl, podtržený výborným překladem, prakticky baz chyb (rušil mě jen starostolec) (5, 5) Příběh však postrádá klasickou stavbu dramatických příběhů, dominuje zde popis peostředí nad dějem (3). Moc se mi líbily originální postavy, rozhodně více než kanonické. Nevěřila jsem autorce pokorného Snapea čakajícího jako psík na další ránu, vadila mi zákeřnost dvojčat (asi jsme já a autorka četly jiné knihy, nebo autoku kánon až tak nezajímá? - ale proč potom píše fanfiction, a ne svůj příběh?), trochu méně pak negativní vyznění Molly - protože pokud by to byla pravda, tak by samozřejmě na reakci vůči Severusovi měla právo. Nikoli samozřejmě na to ostatní - v tom byla i ona OOC. Za nekanonické postavy 5, za kanonické 0.(Charlieho řadím spíše k nekanonickým, jelikož jeho charakter skuteřně z kánonu poznat nelze.) Děj zde rozhodně nedominoval, místy mě to až nudilo, i když se mi prostředí hodně líbilo. Přehnané mi přišlo to neustálé poukazování na to, jak zlí ti bystrozoři jsou. (3) Celkově jsem lehce rozpačitá. Rozhodně je to řemeslně slušně zvládnutá skica, která neurazí, ovšem nemám pocit, že by mě nějak obohatila. Některé momenty se mi ale líbily, pochvala za ředitelku.(3) Zaokrouhluju nahoru, což neznamená, že bych se k ní měla chuť vracet.”
Regi:
“Pokud povídku dokážu přečíst až do konce, nemůžu dát méně, než 3. Protože pokud bych měla pocit, že to jen "ujde", bez lítosti ji odložím. Skoro bych dala 4, protože nápad, umístit Severuse do toho prostředí, se mi moc líbí. Ale zase, musel se opravdu cítit tak tragicky? To mne rušilo. Takže 3-4. To ale nejde. A protože si to budu chtít přečíst ještě jednou, dám 4. Uvidíme, jestli mne to bude rušit i podruhé, můžu to změnit na trojku pak.”
jesssnape:
“nevím... něco tomu prostě chybí... 3 - 4”
kattyV:
“Řekněme smíšené pocity - velké plus za originální prostředí, zajímavý nápad s nitrozpytem draků. Mínus za neustále zdůrazňování zlomeného Severuse, takže v průměru 3 hvězdičky. Vzhledem k tomj)u, že jsem popřečtení nejnovějších komentářů dostala chuť se k povídce vrátit, tak musím zvýšit na 4 hvězdičky :o))”
Lucie:
“Ano i tak by to mohlo dopadnout.”
Glorien:
“Jedna z mých oblíbených povídek. Líbí se mi originální prostředí i témata, v tom je povídka jedinečná...”
Babu:
“Jedna z mých nejoblíbenějších povídek, která se čte naprosto sama. Pohlazení na duši a prozáření pochmurných dní.”
KalamityJane:
“pěkné”
Mrmla:
“Pěkné.”
Tintinka:
“Ano :-)”
Rebeka:
“a hele, tohle jsem uz nekdy zacala cist a pak jsem ji uz nenasla :)”
Adelaine:
“Docela velký zklamání. Zezačátku se mi to docela líbilo, ale zlomený Snape 'líbající ruce' každému, kdo mu pomůže a nepřítomnost zápletky mi to hodně shodili. 1-2, ale spíše jen za styl, neboť napsané to bylo hezky.”
Sectumsempra:
“...az nebudu mit tri p***le prace”
Nerla:
“Poklidně plynoucí povídka o lidské stránce Severuse Snapea. Je to ohromně čtivé, skvěle napsané a stylově precizní. Ráda se k ní vracím.”
Adels:
“Úžasná povídka. Určitě se k ní jednou vrátím. :D:D Žádná krev, nebo romantika, a přece je to úžasné !!!!”
SaoKissa:
“Tak poeticky laskavá povídka. Není tam sex, není tam krev, není tam adrenalin, a přesto je to jediná povídka, ke které se pořád a pořád vracím. Nevím proč. Možná je to tím prostředím, možná je to těmi lidmi. Nevím. Přesto jí miluju.”
Fido:
“:) dost často se k této povídce vracím je kouzelně napsaná a v krásném prostředí draků”
Chavelierka:
“Jedna z mých prvních povídek. Hladká jemná nenáročná. Mistr je sice zlomený, ale celkem rychle se aklimatizuje a začíná se projevovat jeho vnitřní síla i nátura, kterou všechny milujeme. Navíc jako bonus draci a Charlie, víc už si přát nemůžu ;)”
Fleur Tera:
“Pekná poviedka. Čítala sa mi veľmi rýchlo, zaujalo ma nové prostredie a nové postavy. Veľmi sa mi páčil opis vzťahov ľudí v rezervácii a aj vzťahy medzi drakmi a ich jazdcami. Niekedy sa k nej ešte vrátim.”
Sargo:
“Tuto povídku mám ráda. První půlka za pět, druhá za čtyři :-)”
patolozka:
“Zajímavé téma, vážně bych chtěla vidět SS na drakovi:-) Bylo to milé, klidně by to mohlo být i delší. Ředitelka byla úžasná a ostatní postavy taktéž!”
Velká_koule_chaosu:
“Zbožňuji Severuse, draky i Charlieho a tak jsem se na povídku opravdu těšila. Přišlo ovšem velké zklamání. Čekala jsem od toho tedy více. Povídka hezky napsaná, ale opravdu mě nijak neuchvátila a vlastně jsem se povětšinu čtení nudila a čekala na dějový zvrat co tomu dodá trochu "šťávy" - bohužel jsem se nedočkala. 3* za kvalitu psaní a skvělý popis, ale už se k tomu neholdám vracet.”
te.ss.sa:
“Povídky jako je tahle sou poklad. miluju draky a tady se mi jich dostalo požehnaně. stejně tak mám velmi ráda postavu Severuse Snapea, který je tady vykreslen opravdu povedeně a velmi věrohodně. rozhodně se těšim až povídku přečtu znovu.”
Sargo:
“Tuhle povidku, zejmena prvni pulku, mam vazne rada. Vratila jsem se k ni jiz nekolikrat, takze pres nejake ty vyhrady mohu dat jedine za pet. :-)”
Luna Snape:
“skvělá povídka”
GwenLoguir:
“pekné, príjemný oddych”
Victoria:
“...”
Peregrin:
“...”
Anne:
“Je to jiné. Věřím, že takhle opravdu může vypadat místo, kde pracuje Charlie. Snape byl občas OOC, ale zase ta jeho tvrdohlavost a samostatnost je popsána dobře.”
kami:
“Rezervácia, draci, autorské postavy, všetko to malo originalitu a vlastnú osobnosť, avšak aj cez to všetko som túto alternatívnu cestu Severusovým životom jednoducho nedokázala dočítať. Po čase ma príbeh začínal nudiť.”
Emily:
“Já se tedy vůbec nenudila.. krásná povídka, která ukazuje život s draky, dále Snape se konečně dočká normálního zacházení a prostě dávám plný počet. Ráda si to někdy zas přečtu.”
lensha95:
“Ze začátku se mi povídka líbila, ale postupem času už to bylo horší. Schází mi v povídce stěžejní zápletka, je to spíše takový popis děje. Ovšem nemůžu popřít krásně popsanou krajinu, pocity,... Dávám pouze 3, protože jsem se u toho, hlavně ke konci, trochu nudila.”
Aha_Lucia:
“Aj keď je tu Snape mimoriadne OOC (až mi pripomína Pottera), autorka nám predostrela krásny príbeh z dračej rezervácie. Pekne popísala prostredie, vzťahy medzi obyvateľmi rezervácie a cez krkolomné mená jazdcov sme sa úspešne dopracovali k Snapeovej svetlej budúcnosti. Preklad bol taktiež pekný, všetka česť.”
ZJTrane:
“Veľmi pekný príbeh. Nádherne napísaný, skvelý preklad a zaujímavé prostredie. Draky ma fascinujú už dlho. Trochu mi vadilo, že Severus až príliš ukázal svoje ublíženie. Vytrpel mnoho, ale on trpel celý život a ja ho obdivujem aj za jeho hrdosť a schopnosť zachovať v každej situácii kamennú tvár. A chýbalo mi, že ho nikto nezbalil :D”
Nex:
“Vytvořené prostředí je krásně napsané a originální, na můj vkus by to chtělo přidat špetku detailů, je to jako kdyby někdo zapomněl do mistrovského jídla přidat dost koření. Závěr by zasloužil víc rozpracovat, navíc, vzhledem k tomu, že povídka víceméně byla psána z pohledu ředitelky, je v tomhle dost neurčitá. Je to Severusova povídka nebo její? Někde v průběhu se role obrátily, ke škodě příběhu. Každopádně prostředí je vytvořeno perfektně a vazby mezi členy dračího lidu jsou nahozeny víc než věrohodně. Dobrá práce autorko. A skvělá práce na překladu, klobouk dolů. Ani jedno vadné slovní spojení nebo chyba!”
ave:
“Nápad i provedení dobré. Zajímavé vlastní postavy. Chování některých zapůjčených postav mi lehce nesedělo, ale nic, co by se nedalo snést. Jen ten konec mě trochu zklamal, ne že by byl špatně vymyšlený nebo napsaný, ale bohužel jsem se nemohla zbavit pocitu, že mu něco chybí.”
Ness:
“Po dlouhé době jsem nadšena a můžu se jen sklonit nad umem autora i překladatele. Negativní úloha dvojčat překvapila, Severus dojmul a ředitelka si získala mé srdce. Bravo!”
zmije:
“Je to dobře napsaná povídka, dračí rezervace je skvělá... ale nikdy bych nevěřila, že ze Snapa bude ušlápnutý a zlomený slaboch. To není jeho charakter. Vztek, arogance, namyšlenost a především hrdost... ano. Ale ne poddajnost, vděčnost a ustrašenost. Takto napsanou povídku si nevychutnám, i když je jinak dobrá.”
Rebelka:
“Povídek z dračí kolonie v Rumunsku je vážně málo a tahle je navíc úžasně věrohodná. Veliké plus za OC postavy, největší potom za ředitelku kolonie.”
Akkarra:
“Úžasný příběh a krásně vykreslená atmosféra v táboře. A samozřejmě draci, Severus Snape a v neposlední řadě mě potěšil i Severusův zakrslý přítel.”
Jacomo:
“Zajímavý příběh z jiného světa, krásně vykreslený Charlie a barvité pozadí kolonie draků. A mezitím zamračený a vyčerpaný Severus... Několik významných plusových bodů za originální charakter jeho šéfové.”
Nade:
“I Severus Snape zaslouží v klidu žít a přestože ho shledali "ne zcela vinným", odsoudili ho k vyhnanství. Našel se však někdo, kdo mu ukáže jeho místo v životě.”
Istar Halabába:
“Pěkné čtení.”
CorCaroli:
“Tuhle povídku čtu vždycky, když mám chuť na něco hezkého. Je plná naděje a té je vždy třeba.”
Bilkis:
“Jedna z povídek, které mohu číst prakticky kdykoliv. Snape je zde opravdu morous. Morous, který sám nevěří, že by ho mohlo potkat něco dobrého. Z úplné rezignace se dostává k pouhé rezignaci a nakonec až k slabému záchvěvu naděje. Za to, jak se snaží lidi okolo sebe ochránit, si to zaslouží, řekla bych. V téhle povídce je sice nedůvěřivým mužem, ale je mužem na svém místě.”
Mandragora:
“Severus je morous, nedůvěřuje lidem. A taky má proč, zatím ho jenom využívali, ale o to co potřebuje on se nikdo nestaral. I když jsem tu povídku četla již předtím, tak stejně jsem se od ní nemohla odtrhnout a dočítala ji kolem třetí ráno. To bych řekla vypovídá o mnohém. :)”
D.J. Orlovský:
“Taková hezká pohádka na dobrou noc. Na můj vkus Snape dopadne příliš dobře, a to si Snape nezaslouží. Snape má trpět a trpět a trpět. Ale mám v téhle povídce rád, jeho vzkaz ke knihám, kdy je nešťastný z jejich zničení a tak je pro něj opraví.”
bedrníka:
“Konečně se taky o Severuse někdo hezky stará, aniž by se ho snažil dostat do postele. (Autorka to ovšem zdůvodňuje tím, že když ona nemá s kým, tak Severus má taky smůlu.)”
Pyriel:
“Severus konečně najde místo, kde ho přijmou, jaký je. Morous. Ale na straně dobra. A skvělý mist lektvarů. Naprosto skvělé!”