Komentáře - Květen 2022

Příliš horký den

Autor: xander      Jazyk: ČJ

ArcheaMajuar:

“Miluju dynamiku mentor - student, takže jasně, že se mi to líbí. Miluju to a těším se na cokoliv, co na ně xander napíše.”

fire at will

Autor: wildfrancium      Jazyk: AJ

bedrníka:

“Slušné kinky PWP (akorát přivírám očička nad americkou angličtinou). "So much bravado. Ed loved stripping it away."”

Zobrazení rodiny ve fanouškovské literatuře ze světa Harryho Pottera

Autor: Tereza Šmídová      Jazyk: ČJ

bedrníka:

“V textu jsou všelijaké nepřesnosti a zjednodušení (u nuceného sňatku postrádám zmínku o WIIKT, a přitom Šmídová prakticky popisuje pravidla zažitá přesně dle této challenge, u severitu zcela chybí zmínka o biologickém otcovství, na němž je původně založený...), ale hlavně bych si vyprošovala, aby byl Severus jmenován jedním dechem spolu s Dracem a Luciusem jako Smrtijed, který se v kánonu "vyžívá v násilí a ponižování ostatních". Zvlášť když tuto značně zkreslující charakteristiku následuje tvrzení, že "Pokud má být fanfiction co nejkvalitnější, je nezbytné, aby jeho postavy zůstávaly tzv. v charakteru, musí tedy odpovídat své kanonické předloze". Docela by mě zajímalo, ve které fanfikci podle milé teoretičky Severus Snape "odpovídá své kanonické předloze". Vsadím se, že bychom se neshodly. :DDD Nicméně k zamyšlení se nad tím, jak je ve ff vykreslovaná rodina, ta práce není špatný podnět - zasloužila by si ale polemiku.”

Harry Potter a alternativy nenávisti

Autor: Pekrymo      Jazyk: ČJ

Badinek:

“Tuto povídku jsem četla před pár lety ale bohužel jsem se nedostala az na konec a ani nevite jak toho teď lituji. Když to teď čtu znova tak dej už vnímám jinak než před lety a líbí se mi a ne málo. Autorka má talent a stejny smysl pro humor jako JÁ:D”

Hodiny

Autor: Owes      Jazyk: ČJ

bedrníka:

“Siriuse, kterému to sluší, i když je zmrzlý na kost, chcete vidět (prostě je fakt nejkrásnější). A taky Severuse, který není schopen dostat ze sebe celý den ani slovo, když ho Lily pozve na rande. Skvělé AU, dokonce logičtější než originál, jak poznamenala jedna z komentujících čtenářek.”

Napsat si minulost

Autor: avioleta      Jazyk: ČJ

LiviaCullen:

“Veľmi rýchlo sa dostalo medzi moje TOP snarry poviedky. Nevedela som sa od toho odtrhnúť.”

The Peace Not Promised

Autor: Tempest Kiro      Jazyk: AJ

jajafilm:

“Po své smrti je Severus poslán zpět do doby těsně poté, co svoji lásku urazil. Svůj minulý život si ovšem pamatuje a je z něho jiný člověk, který je rozhodnut ochránit svoji bývalou kamarádku, porazit Pána zla a vést Zmijozel k lepším zítřkům… navzdory svému neštěstí. Lily si ovšem jeho změny chování všimne, odpustí mu a i když je jeho změna pro ni záhadou, zamiluje se do něj. Moc pěkná povídka. Líbí se mi, jak si Severus zde drží své tajemství s Brumbálem a jak se snaží ochránit i získat svoji milovanou, která o ničem netuší. Je to podobné povídce „Chance, a new choice“, liší se to však tím, že se Severus nikdy nestane znovu špionem. Místo toho se připojí k Řádu a učí se zde alchymii.”

Česká politika, ale je to romantika

Autor: Archea Majuar      Jazyk: ČJ

bedrníka:

“Pohled třetí strany, který tu zprostředkovává Zbyněk, je zas něco jiného a v roli kecala je roztomilý. Závěrečné rande je velice fluffíkové a zakončení na obligátní Pařížské je lahůdka. Spousta milých, drobných detailů, které pracují se známým "kánonem", jakou jsou různé dárečky a Ivanovo hopkání po sněmovně. :-)”

Nedělní oběd

Autor: xander      Jazyk: ČJ

bedrníka:

“Nadšený shipper přetaví v pwp (nebo jeho předehru) i průzkum politických preferencí. :D”

Já, ty, Ron...

Autor: SaintHellena      Jazyk: ČJ

LiviaCullen:

“4 to rozhodne vystihuje. Moc pekné, niekedy sa k tomu s radosťou vrátim.”

Занимательная ботаника для полковников

Autor: notginger      Jazyk: RJ

yaoiyuri:

“Kratičká povídka z SGU, ve které se plukovník Young zamýšlí nad radou, kterou dostal od generála O'Neilla. Není růže bez trní, problém nastává, když máte místo růže nerudný skotský bodlák. Vskutku. :) Na povídkách od notginger se mi líbí, jak na velmi malém prostoru (do 1k slov) dokáže skvěle vykreslit dynamiku a vztahy mezi postavami z SG1 a SGU.”

Cursed

Autor: Ari of the Ancients      Jazyk: AJ

yaoiyuri:

“Ari se po více jak 7 letech vrací s povídkou, která osvětluje, co se stalo s Toddem z Morality Matters po návratu do Pegasu. Ten se totiž sice dostal domů, ale po dlouhém zajetí, mučení a strádání chce přestat přežívat a začít opravdu žít. Jenže k tomu, aby mohl načerpat síly a především mentální rovnováhu musí najít vhodné místo... Myšlenka „prokletého“ úlu je skvělá, Antici jsou tu ukázání jako ještě větší svině než v kánonu a zajímavě je pojatá i wraithská kultura a mentalita, kde je každá odchylka od (perfektního a perfekcionistického) normálu tvrdě postihována. Vztahy Wraithů s lidmi na pozadí jsou místy takové cukrkandlové, ale na druhou stranu kompenzují ten zmar a hrůzu z následků antických pokusů. Sama autorka řekla, že povídka měla být původně delší, takže možná se časem ještě dočkáme pár kapitol o Toddově ozdravném pobytu mezi posádkou „prokletých“.”

Morality Matters

Autor: Ari of the Ancients      Jazyk: AJ

yaoiyuri:

“Netypicky pojatý Vegas!Verse, kde je Jennifer empat, díky čemuž dokáže navázat kontakt s Toddem. Ten je po měsících zajetí a brutálnímu hladovění skoro šílený. Spolu se Sheppardem se ho snaží dát dohromady a vymyslet, jak ho dostat zpět do Pegasu. Vše je ještě doplněno detektivní zápletkou s konspirací a sabotáží. Občas dochází ke značným zjednodušení, nad některými aspekty se nevyplatí přemýšlet moc do hloubky (průběh vyšetřování, pátrání, bezpečnost na supertajné a hlídané základně…). Ale povídka jako taková mě moc bavila, jde hlavně o Jennifer a o Todda, který pomalu buduje důvěru k lidem a snaží se popasovat se svými psychickými problémy, odloučením a s pocity, které chová k Johnovi. Tagování shipů je diskutabilní, na nic tam nedojte, jde spíš o budování hlubokého „mentálního“ a emočního spojení mezi postavami, na každém je pak, aby zhodnotil, jestli je to „/“ nebo spíš „&“ typ vztahů, protože i podle komentářů se názory různí.”

Five small kinky artworks - fanart

Autor: mific      Jazyk: fanart

yaoiyuri:

“Opravdu small and kinky fanarty - aneb jak málo stačí ke štěstí. :) Věci od mific mám moc ráda.”

When the Necessity Arises

Autor: dreamlittleyo      Jazyk: AJ

bedrníka:

“Lepší provedení "kytky, která způsobuje sexuální vzrušení" je podle mě Amortis caladanis, tohle je trošku méně uvěřitelné, a taky za to může Paul, který mi tu přijde velmi zneužitý (autorkou), na rozdíl od zkušené Jessiky v Amortis c. Ale samotné popisy Paulových pocitů jsou pěkné a pokračování si přečtu.”

Кое-что секретное (Něco tajného)

Autor: Nym_nigil      Jazyk: RJ

bedrníka:

“Noo, začátek mi přijde dosti uspěchaný a Snapeova přítomnost na Grimmauldově náměstí nevěrohodná, ale zase ten závěr je dost drsný (a zasloužilo by si to pokračování).”

Jasná představa o budoucnosti

Autor: Carmen      Jazyk: ČJ

bedrníka:

“Milé drabble, Molly a Artur zamlada jsou prima.”

what's my name (say it)

Autor: akissontitan      Jazyk: AJ

bedrníka:

“Další výtečné BDSM s tímhle párem, že je to zasazené do současnosti by si člověk ani málem nevšiml, kldině by se mohlo odehrávat i v kapitánově kajutě. Jde tu přece o ty pocity: "Izzy would crawl on his belly over hot coals to suck Ed’s cock"”

Nejlepší nepřítel

Autor: Carmen      Jazyk: ČJ

bedrníka:

“Nejspíše to tak není myšleno, ale když jsou tihle dva na scéně, je srší to mezi nimi takovou dávkou téměř až hýčkané nenávisti, že je to prakticky pokaždé pre-slash. :D”

Tužby bystrozorské

Autor: Gwendolína      Jazyk: ČJ

bedrníka:

“Ten chtíč na začátku je moc pěkně popsaný :D A tak nějak celkově doporučuju tohle DMD téma, vzniklo v něm docela dost pěkného slashe. :-) https://www.sosaci.net/taxonomy/term/3828”

Já, ty, Ron...

Autor: SaintHellena      Jazyk: ČJ

bedrníka:

“Na krátkém prostoru výborně vystižené osobnosti, hlavně Ron, co se dušuje, že nebude žárlit, je rozkošný.”